اخبار ایران و جهان

آنچه در پیام رهبری نبود / استقبال توییتری از پیام رهبرانقلاب به جوانان

به گزارش سایت زنجانت :

«مهدی محمدی» طی یادداشتی در روزنامه جام جم درباره پیام مقام معظم رهبری نوشت:

یکم- پیام بدیع، اندیشیده و پرمغز رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران مانیفست دوران دوم انقلاب اسلامی است که اگرچه همه ملت ایران را مخاطب قرار می‌دهد اما در اصل بار را روی دوش جوانان می‌گذارد، یعنی کسانی که در همین متن از آنها به عنوان اصلی ترین ثروت و دارایی ایران نام برده است. این پیام در نوع خود نمونه و بدیلی در تاریخ پس از انقلاب اسلامی ندارد. ما به یاد نداریم که عالی‌ترین مقام کشور، در پیامی تفصیلی، با جزئیات درباره اصلی ترین مسائل حال و آینده کشور سخن گفته و خط مشی‌های اصلی درباره روندهای آینده را معین کرده باشد. مهم‌تر اینکه این یک پیام آشکار است و در نهانخانه نظام خطاب به مسئولان بیان نشده بلکه به طور علنی، خطاب به عموم مردم و در معرض قضاوت همگان طرح گردیده است.

دوم- مهم‌ترین مضمون این پیام این است که انقلاب اسلامی از مجموعه گام‌هایی که تا رساندن پرچم به دست صاحب اصلی انقلاب و صاحب ولایت عظمی باید بردارد، یک گام برداشته و اکنون در آستانه گام دوم است. این دارای پیامی مهم هم برای دشمنان و هم دوستان است. آنچه دشمنان باید بفهمند این است که نظام اسلامی از چنان استحکام و نیرومندی برخوردار است که برای آینده بلند مدت برنامه ریزی می‌کند و آنچه دوستان انقلاب را مخاطب قرار می‌دهد این است که در برداشتن این گام دوم باری سنگین بر دوش دارند چرا که باید دستاوردهای گام اول را تکمیل کرده و از تکرار اشتباهات آن بپرهیزند.

سوم- ویژگی‌های متنی و فرامتنی این پیام بسیار ممتاز است.

اولاً این پیام بسیار امیدوارانه نوشته شده در حالی که دشمن همه سعی خود را کرده است تا انقلاب اسلامی را بی آینده نشان بدهد. اتفاقاً آنچه در این پیام تحقیر شده، همین تلاش دشمن برای ناامید کردن مردم از انقلابی است که رهبر آن در حال برنامه ریزی برای یک گام بلند دیگر است و قصد دارد ده‌ها جشن پیروزی انقلاب دیگر هم برگزار کند.

ثانیاً پیام انقلاب را به عنوان یک مفهوم جاری و مستمر در نظر می‌گیرد و از تفسیرهای ایستا درباره انقلاب که منجر به سکون و خمودگی می‌شود، عمداً پرهیز دارد. تئوری نظام انقلابی که در این پیام برای نخستین بار از آن سخن گفته شده، در واقع نظریه‌ای است در این باره که چگونه انقلاب هرگز نباید تمام شود و ویژگی مهم نظام اسلامی این است که هرگز انقلاب زدایی نمی‌شود، همه پیشرفت‌ها و حرکت‌ها هم وصل به همین اصل است و تمام تلاش دشمن نیز این است که این نظام انقلابی یا به تعبیر امام، نهضت، را انقلاب زدایی کرده و آنگونه که هنری کیسینجر زمانی گفته تبدیل به یک «کشور» ایستا و ساکن بکند.

ثالثاً پیام کاملاً صادقانه نوشته شده و ابایی ندارد که بگوید در مواردی ضعف‌های مهم وجود دارد و تا آنچه هدف انقلاب اسلامی است، هنوز فاصله‌ای بزرگ مانده. رابعاً در همه جای این پیام دشمن حضور دارد و این نشان دهنده این است که هیچ برنامه ریزی برای آینده نمی‌تواند بدون توجه به برنامه دشمن و فارغ از تدوین یک راهبرد متقابل باشد. و خامسا، این پیام آینده را وعده نمی‌دهد بلکه پیش بینی می‌کند و این نشان از آن دارد که صاحب پیام، در واقع «صاحب خبر» است و از امری محتوم برای این ملت و کشور در آینده نوید می‌دهد همچنانکه از اجل محتوم برای دشمن هم سخن گفته است.

چهارم- برخی تعابیر در این پیام چنان پخته و نیرومند است که من حدس می زنم سال‌های طولانی دز ذهن مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی بالا و پایین شده و به آن اندیشیده‌اند. نظریه نظام انقلابی یک تعبیر بدیع است که نظام سازی را که مستلزم ثبات و استقرار است با تغییر و تحول دائمی که مقتضای انقلاب است، ترکیب می‌کند. کاملاً روشن است که در این باب باید بسیار تأمل کرد و سخن گفت. پیام می‌گوید برای انقلاب اسلامی مهم است که چرا بماند و چگونه بماند و این یعنی هدف و ارزش‌ها، پیش پای وضع موجود قربانی نخواهد شدو اصولی هست که بنا نیست از آن کوتاه بیاییم. صاحب پیام خبر می‌دهد که ایران هرگز هیچ گلوله‌ای را شلیک نکرده اما وقتی گلوله‌ها شلیک شده همواره برنده جنگ بوده است. این یعنی در آینده هم ما هرگز شلیک کننده گلوله اول نخواهیم بود اما حق شلیک گلوله آخر همواره از آن ماست. پیام می‌گوید آنچه را گذشتگان تجربه کرده‌اند آیندگان هم خواهند دید بنابراین کسی نباید گمان کند که از تجربه گذشته بی نیاز است و کسی هم نباید انتظار داشته باشد بدون درس گرفتن از گذشته وارد آینده شویم.

گذشته هم فقط شیرینی نیست، تجربه‌های تلخ فراوان دارد. پیام تاکید می‌کند حقیقت را از زبان دشمن نمی‌توان شنید. این درسی بزرگ و مهم است که به ما می‌آموزد حتی وقتی دشمن ظاهراً راست می‌گوید و خود را پی حقیقت نشان می‌دهد، در واقع در حال گفتن دروغی بزرگ‌تر به ماست و اساساً در نظام عمل دشمن، حقیقت هم ابزار دروغ است. صاحب پیام معتقد است انقلاب اسلامی یک قطب به قطب‌های موجود جهان افزود و در حالی که قطب دوم فروریخته، قطب انقلاب اسلامی روز به روز نیرومندتر شده است.

صاحب پیام از وضعیت عدالت در کشور ناراضی است اما بی انصافی درباره گذشته را هم بی عدالتی می‌داند. پیام انقلاب اسلامی را در برخی حوزه‌ها رکورددار می‌داند و من بعید می دانم هیچ کشوری در جهان صاحب این همه رکورد باشد. پیام گله می‌کند که مشکلات کشوری نه ناشی از انقلابی بودن بلکه ناشی از بی توجهی به مبانی و آرمان‌های انقلاب بوده است. این جمله کوتاه حقیقتی بلند در خود دارد و آن این است که هر کجا پیشرفتی بوده محصول انقلابی عمل کردن و پای بندی به اصول بوده و هر کجا به اصول عمل نشده قطعاً خسارت به بار آمده است. درباره مصداق یابی این اصل پس از انقلاب حقیقتاً می‌توان کتاب‌ها نوشت و باید نوشت.

پیام آشکار و سرافراز می‌گوید امروز در آستانه مرزهای رژیم صهیونیستی ایستاده‌ایم، در قلب سرزمین‌های به مجاهدان کمک می‌کنیم، به مقاومت سلاح‌های پیشرفته می‌دهیم و ائتلاف سازی های تبلیغاتی امریکا را به هیچ می‌گیریم. این شاید راهبردی‌ترین پیام برای همه بازیگرانی است که امید بسته بودند فشارها و فضاسازی‌ها بر محاسبات رهبری در ایران تأثیر بگذارد، تأثیر البته گذاشته منتها به این شکل که محاسبات انقلابی را تقویت و تشدید کرده است! پیام می‌گوید کسب ثروت خوب است اما عدم فساد ملاک مشروعیت است. واژه مشروعیت کاملاً به دقت انتخاب شده و دارای بار فقهی است به این معنا که مسئول فاسد، غاصب و در حکم طاغوت است و اساساً اجازه امر و نهی از موضع حکومت ندارد. پیام تلویحاً می‌گوید بهشت به اختیار است اما جهنمی‌ها اجازه نخواهند داشت به اجبار مردم را به جهنم ببرند و این شأن حکومت است که در این باره به وظیفه خویش در قبال جامعه عمل کند. و نهایتاً اینکه پیام می‌گوید آنچه اروپا و امریکا می‌گویند نه پیشنهاد، بلکه اغلب فریب و خدعه است و بنابراین فریب نخوردن اصل مهم‌تری است تا توافق کردن، ضمن اینکه این جنس توافق‌ها هیچ گره‌ی از کار ملک و ملت نگشوده است.

پنجم- اما پیام یک حرف مهم را نمی‌گوید. پیام در این باره که اگر این انقلاب این راه را آمده و چنین سرافراز و پرنشاط است، اگر به آینده امیدوار است و دشمن را خسته و ناامید کرده، اگر گام اول را با قهرمانی برداشته و در تدارک گام دوم است، همه به این سبب است که رهبری حکیم، امین، با تقوا، بنده خداوند و خادم بندگان خداوند، و تیزهوش و اسثنایی بالای سر آن بوده است. صاحب پیام عمداً از کنار این نکته اصلی و بنیادین می‌گذرد ولی ما دقیقاً همین جا باید توقف کنیم. رهبری حق هدایت و پیشگامی را برای این ملت تمام کرده و سهم خود را تمام و کمال به میدان آورده است، سوال این است که آیا ما هم سهم خود را به تمامی انجام داده‌ایم؟

محمدکاظم انبارلویی در شماره امروز روزنامه «رسالت» در یادداشتی نوشت:

جهان پس از گذشت سه روز از راهپیمایی شگفتی ‌ساز ملت ایران به مناسبت۴۰سالگی انقلاب اسلامی مبهوت شور و هیجان این حضور تاریخی است. ارزیابی‌های دقیق از وسعت حضور مردم در راهپیمایی تماشایی۲۲ بهمن حاکی است نسبت به سال گذشته ۲۰ تا ۴۰ درصد افزایش حضور چشمگیر داشته است. فشارهای غرب و آمریکا، تحریم و تهدید دشمن نه‌تنها اثری در اراده حضور ملت ایران در این همایش ملی نداشته بلکه برعکس، حضور مردم را در جنبش۴۰ سالگی مضاعف کرده است. اولین تفسیر از این واقعه بزرگ این است که  مردم، خود صاحب انقلاب هستند و صیانت از انقلاب را نیز خود به‌عهده گرفته‌اند.

دومین تفسیر این است که پس از ۴۰ سال مردم خوب می‌دانستند چه می‌خواهند و چگونه از خواست خود پاسداری کنند.

سومین تعبیر که دقیق‌ترین تفسیر می‌نماید، آن است که مردم پیاده کردن اسلام، قرآن و آموزه‌های دینی را در جامعه خود اراده کرده‌اند و حاضرند هر هزینه‌ای را برای این آرمان الهی ‌پذیرا باشند.

چهارمین برداشت از حضور حماسی مردم این است که « نتیجه تحریم مقاومت است و نتیجه مقاومت، پیشرفت کشور.» مردم پس از۴۰سال برای پاسداشت پیشرفت‌های شگفت ‌انگیز انقلاب به صحنه آمدند و سیاه نمایی‌های دشمن از عدم کارآمدی نظام را قبول ندارند.

پنجمین درک از حضور تاریخی ملت ایران در جشن۴۰ سالگی، آن است که  همه طبقات جامعه به‌ویژه محرومین و مستضعفین و طبقه متوسط به پایین، اصلی ‌ترین حامیان انقلاب اسلامی هستند و گونه‌شناسی حضور مردم در این راهپیمایی این واقعیت را فریاد می‌زند.

ششمین حقیقت تماشایی‌ترین راهپیمایی تاریخ انقلاب از ۲۲ بهمن این است که ایران بزرگ‌ترین پایگاه مردمی علیه استبداد و استکبار جهانی را دارد و آلترناتیوی برای نظام اسلامی وجود ندارد. خصومت‌ورزی آمریکا و همپالگی‌های آن اثری در اراده ملت ندارد. راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال ضد امپریالیستی‌ترین راهپیمایی تاریخ ایران و جهان است.

هر فرد، هر طبقه  و هر حزب و گروهی که دل در گرو کرامت انسانی، عزت و شرف ایرانی دارد، وقتی با محاسبه هزینه – فایده  به انقلاب می‌نگرد، فایده استمرار آن‌ را به مراتب بیش از هزینه‌های آن می‌داند. این درک مشترک روز ۲۲ بهمن، ملت ایران را در همه شهرها و روستاها به خیابان‌ها کشاند تا  به تعظیم و تکریم امام (ره) و رهبری معظم انقلاب، گرامیداشت یاد شهدا و جانبازان و آزادگان و خدمتگزاران واقعی نظام بپردازند. هیچ ملت، کشور و دولتی در جهان با تفاوت‌های قومی، قبیله‌ای، مذهبی و نژادی که در ایران وجود دارد قادر نیست تصویری از انسجام، وحدت و همگرایی را که در میان ملت ایران هست، در کشور خود خلق کند. این معجره  اسلام و انقلاب اسلامی و رهبری بی‌بدیل آن است که ملت ایران را در صدر ملت‌هایجهنمی معاصر نمی‌ توانند مخدوش کنند.

آخرین فهم از راهپیمایی۲۲ بهمن این است که دشمن در ایران با یک دولت طرف نیست که با نفوذ و اخلال در تصمیم‌سازی‌ها به اهداف خود برسد، آن‌ها با یک ملت طرف هستند که حداقل ریشه در تاریخ هفت‌هزار ساله
این سرزمین دارد. سرزمینی که همه کوچه‌ها و خیابان‌ها و اتوبان‌های آن به‌نام یک شهید به ثبت رسیده است. دشمن هیچ راهی برای نفوذ و حضور در این کشور ندارد. ملت در۴۰ سالگی به این بلوغ فکری رسیده است که حتی دشمنان را فراتر از سرزمین خود، زمین‌گیر می‌کند و اجازه تعرض و تجاوز به آنها نمی ‌دهد.

هرکس شکوه و عظمت راهپیمایی ۲۲ بهمن را که شبیه  معجزه است انکار کند، شبیه آن جماعتی هستند که به انکار ید بیضای حضرت موسی(ع)پرداختند تا زمانی که گرفتار امواج‌ خروشان نیل شدند.
ایران اسلامی از ۲۲بهمن امسال، ۴۰ سالگی انقلاب را پشت‌سر گذاشت و با چنین درآمدی که گفته آمد، وارد حیات دهه پنجم خود می‌شود. ملتی که در سرتاسر کشور به خیابان‌ها ریختند، در دهه پنجم گام‌های مقاوم‌تر و استوارتری برخواهد داشت به‌گونه‌ای که ایران را با جهش‌های عظیم در مسیر توسعه و پیشرفت قرار خواهد داد.

*********

رهبر معظم انقلاب همزمان با آغاز دهه پنجم حیات انقلاب با تقدیر و سپاس از حضور سرافرازانه و دشمن‌شکن ملت در راهپیمایی عظیم ۲۲ بهمن، هفت‌ توصیه کلیدی را به ملت ایران به‌ ویژه جوانان در مورد علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و نیز سبک زندگی ارائه فرمودند و چراغ راه آینده را روشن کردند.

صدور بیانیه مهم و راهبردی مقام معظم رهبری به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب، فصل جدیدی از حیات انقلابی و اسلامی در ایران، منطقه و جهان را رقم خواهد زد. سرفصل‌های مهم این پیام تاریخی باید هرکدام، گفتمان انقلابی را در اعماق جامعه اسلامی ما تعمیق و تحکیم ببخشد تا ابرقدرت‌ها برای همیشه از ضربه زدن به نظام الهی ما ناامید شوند. تبیین و روشنگری در مورد نظریه نظام انقلابی پس از حضور حماسی ملت در راهپیمایی۲۲بهمن ازسوی رهبری، جان تازه‌ای به حرکت ملت ایران، به‌ویژه جوانان خواهد بخشید. انقلاب با چنین سرمایه تئوریک، وارد فصل جدید حیات خود در آغاز دهه پنجم انقلاب می ‌شود. با اطمینان می‌ شود گفت با چنین سرمایه عظیم، انقلاب هرگز دچار رکود و خموشی نمی‌شود و پویایی خود را تا ظهور حضرت حجت ارواحنا فداه حفظ خواهد کرد. این بیانیه، تبیین افتخارات۴۰ سال گذشته و بازخوانی وظایف انقلابی برای طی مسیر امیدبخش آینده‌ای درخشان بود، آن را باید ده‌ها بار خواند تا ابعاد حکیمانه آن را درک کرد.

کاربران فضای مجازی در توئیتر با انتشار مطالبی در صفحات شخصی خود با هشتگ#گام_دوم_انقلاب به استقبال بیانیه مهم رهبر معظم انقلاب و ورود دهه پنجم انقلاب رفتند.

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close