اخبار استان زنجان

اخبار زنجان | معرفی شهرهای سلطانیه، نیک‌پی و روستای ویر به جشنواره انتخاب شهر و روستای پایتخت کتاب ایران

به گزارش سایت زنجانت :

سرویس :

زنجانزمان :   ۱۳۹۷/۷/۲۶ – ۱۳:۰۵شناسه خبر : ۷۳۴۵۳۸

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان، امیرعلی نیک بخش، امروز(پنج‌شنبه ۲۶ مهرماه) در نودوششمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان زنجان گفت: امسال برای پنجمین سال متوالی جشنواره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران، روستاها و عشایر دوستدار کتاب برگزار می‌شود.

 

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان زنجان با اشاره به اینکه طرح مذکور از سال ۹۳ در کشور اجرا می‌شود، گفت: تاکنون شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر و کاشان به عنوان شهرهای پایتخت کتاب ایران معرفی شدند، گفت: شهر منتخب علاوه بر لوح تقدیر از تسهیلات و منابع فرهنگی در آن شهر و روستا برخوردار می‌گردد.

 

این مقام مسوول با یادآوری اینکه پس از بررسی‌های انجام شده در استان زنجان  شهرها و روستاهایی با سرانه مطالعه بالا شناسایی شدند، گفت: هشت درصد مردم این استان عضو کتابخانه‌های عمومی هستند در حالی که در کشور این رقم ۳ درصد است.

 

نیک بخش با اشاره به اینکه ۹۵ باب کتابخانه در استان زنجان وجود دارد، گفت: سرانه مطالعه در استان زنجان ۹۳ دقیقه و سرانه مطالعه کتاب ۱۸ دقیقه است و این استان به عنوان دومین استان کشور در حوزه سرانه کتاب معرفی شده است.

 

وی با بیان اینکه در مسابقه کتابخوانی رضوی ۲۶ هزار نفر در استان زنجان شرکت کردند، گفت: در فراخوان اهدای کتاب، اهدای دانایی در سال گذشته ۱۲۰ هزار جلد کتاب از سوی مردم جمع آوری شد.

 

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان زنجان با اشاره به همراهی دستگاه‌های استان در اختصاص فضاهای مازاد روستایی برای تبدیل به کتابخانه خاطرنشان کرد: در استان هفت باب کتابخانه خیرساز وجود دارد.

 

نیک‌بخش به معرفی شهرهای سلطانیه و نیک پی و روستای ویر به جشنواره انتخاب شهر و روستای پایتخت کتاب ایران اشاره کرد و گفت: ۱۷ درصد مردم سلطانیه عضو هشت باب کتابخانه این شهر هستند.

 

به گفته وی، از ۱۲۰۰ نفر جمعیت روستای ویر هم ۶۰۰ نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند که از شاخص های لازم برای شرکت در این جشنواره برخوردار می‌باشد.

 

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان زنجان گفت: ناشران کتاب نهمین نمایشگاه کتاب ناشران کشور در زنجان ۵ هزار نسخه کتاب به صورت رایگان به کتابخانه های عمومی استان زنجان اهداء کردند.

پایان پیام/۷۳

ضمیمه :

کلید ‫واژه‌ها:

|

|

|

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close