اخبار ایران و جهان

ایران الگوی موفق در کنترل بیماری مالاریا در جهان

به گزارش سایت زنجانت :


ایران الگوی موفق در کنترل بیماری مالاریا در جهان


بیماری مالاریا مهم ترین بیماری انگلی بویژه درکشور های گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا است.

ایران الگوی موفق در کنترل بیماری مالاریا در جهان است.
این مطلب را مدیر برنامه جهانی مالاریای سازمان جهانی بهداشت در سفر به هرمزگان گفته است.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکزخلیج فارس، دکتر پدرو آلنسو می گوید: ایران یکی از ۲۰ کشوری است که تا سه سال آینده بیماری مالاریا در آن به صفر می رسد.
وی با بیان اینکه بیماری مالاریا یکی از مشکلات مهم در جهان است می افزاید: اکنون ۹۰ کشور در جهان با این بیماری درگیرند و سالانه بیش از ۲۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا می شوند و ۵۰۰ هزار نفر می میرند.
این مسئول جهانی مبارزه با بیماری مالاریا، هدف از سفر خود به ایران و هرمزگان را بازدید از پیشرفت های ایران در این زمینه و آشنایی با اقدامات انجام شده برای حذف مالاریا و الگو قرار دادن آن برای کشور های دیگر اعلام می کند.

اما بیماری مالاریایی که دکتر آلنسو را برای الگوگیری به ایران کشانده است چیست؟
بیماری مالاریا مهم ترین بیماری انگلی بویژه درکشور های گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا است.
اهمیت این بیماری به خاطر شیوع زیاد و مرگ و میر قابل توجه آن است.
پزشک هرمزگانی می گوید: این بیماری به صورت عفونت حاد با تب متناوب و لرز، کم خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی های ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می کند.
دکتر فاطمه نوروزیان می افزاید: انگل مالاریا از طریق گزش پشه آنوفل به انسان منتقل می شود؛ که این پشه در کنار نهرها، نخیلات، باتلاق، مزارع شهری، آب شور، تشت آب، داخل قوطی و بشکه آب، چاه و کانال آب، استخر ها و آب های آلوده لانه و هنگام غروب فعالیت خود را آغاز می کند.

هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بخش های گرمسیری کرمان از مهم ترین کانون های این بیماری در کشور هستند.
گفته می شود هیج بیماری دیگری به این اندازه موجب زیان های مالی و جانی جبران ناپذیر در کشور نشده است.
برای مبارزه با این بیماری استان هرمزگان به عنوان مرکز تحقیقات مالاریا و بیماری های عفونی کشور انتخاب شده است.
این بیماری ناشناخته در زمان های گذشته در هرمزگان به “توو” یا ” تب” معروف بود.
محمود دانشور جهانگرد ایرانی در کتاب دیدنی ها و شنیدنی های ایران در مورد این بیماری در بین مردم بندرعباس می نویسد: کمتر فردی بین آن ها بود که تب به سراغش نیامده باشد، چون وسایل معالجه در دسترشان نبود مردم به ناچار با دارو های خانگی خود را درمان می کردند.

گرچه ۶۷ سال از آغاز مبارزه با این بیماری در کشور می گذرد، اما همچنان این بیماری در استان های جنوبی کشور وجود دارد.
مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می گوید: مبارزه با مالاریا از دهه ۴۰ در ایران و هرمزگان با هدف کنترل این بیماری آغاز شد، اما برنامه حذف مالاریا از سال ۱۳۸۹ آغازشده و قرار است تا سال ۱۴۰۴ مالاریا حذف شود.
دکتر رضا صفری شرایط مساعد هرمزگان برای رشد و گسترش این بیماری را مناسب می داند و می گوید: هرمزگان ۹ ماه از سال شرایط محیطی مناسب از نظر دما و رطوبت برای رشد و تکثیر پشه آنوفل دارد.
وی می افزاید: پیش از این بیشتر موارد انتقال محلی مالاریا در شهرستان های شرقی استان بویژه بشاگرد و جاسک بود، اما درسال های گذشته این بیماری در بیشتر شهرستان های ساحلی و جزایر بصورت پراکنده شیوع دارد.

علت اصلی ماندگاری مالاریا در استان هرمزگان با وجود تلاش های زیاد برای حذف و کنترل آن ورود اتباع بیگانه غیرمجاز پاکستانی و افغانستانی است.
به گفته مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیش از ۹۰ درصد موارد مالاریا در استان را اتباع بیگانه تشکیل می دهند.
دکتر رضا صفری شمار مبتلایان به این بیماری را در سال ۹۶، نود و یک نفر اعلام می کند و می افزاید: پارسال مبتلایان به این بیماری در هرمزگان کمتر از ۱۰ نفر بود.
وی می گوید: در دو ماه امسال هم ۷ مورد مبتلا به مالاریا داریم که از اتباع بیگانه هستند.
مدیرگروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می افزاید: بیش از ۲۰ سال است که هیچ مرگ و میری ناشی از بیماری مالاریا در استان نداشته ایم.

رضا یکی از شهروندان بندرعباسی که خاطره ابتلای خود به این بیماری در سال های گذشته را هنوز فراموش نکرده است، می گوید: در کار های ساختمانی در کنار اتباع بیگانه کار می کردم. از گزش پشه مالاریا چیزی متوجه نشدم، ولی شب تب شدید و دل درد گرفتم. لرزش شدید گرفتم که چهار تا پتو هم نتوانست من را گرم کند.
وی ادامه می دهد: روز های سختی بود روزی دوبار این حالت همراه با سردرد بهم دست می داد تا به پزشک مراجعه کردم و تحت درمان قرار گرفتم.

مدیر برنامه مالاریای وزارت بهداشت و آموزش پزشکی نیز از موفقیت مبارزه با این بیماری می گوید و خاطر نشان می کند: ابتدای انقلاب صد هزار نفر به بیماری مالاریا مبتلا بودند، اما اکنون این آمار به کمتر از ۷۰ مورد در کشور رسیده است.
دکتر رئیسی می افزاید: مبارزه با این بیماری در هرمزگان نیز چشمگیر بوده است. زمانی در هرمزگان ۲۰ هزار مورد مالاریا داشتیم که اکنون به کمتر از ۱۰ مورد بومی مالاریا رسیده است. 

مدیربرنامه جهانی مالاریای سازمان جهانی بهداشت، اما هشدار می دهد که مبارزه با بیماری مالاریا بعد از به صفر رسیدن و حذف به پایان نمی رسد و باید مبارزه با برای جلوگیری از برگشت دوباره ادامه داشته باشد.
دکتر پدرو النسو مثال می زند: در کشور سریلانکا مبارزه با بیماری مالاریا پس از رسیدن به ۱۷ مورد کاهش یافت که به علت بی دقتی در ادامه کنترل، شمار مبتلایان به یک میلیون نفر رسید.
وی می گوید: سه سال پیش وزرای بهداشت دنیا یک برنامه راهبردی ۲۰۳۰ برای حذف جهانی مالاریا را تدوین و امضا کردند.
اما اقدامات در راه کنترل و حذف این بیماری چه بوده است؟
مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می گوید: افزایش دسترسی مردم به مراکز تشخیصی مالاریا و شناسایی زودهنگام و درمان در کمتر از ۲۴ ساعت، افزایش آزمایشگاه های تشخیصی مالاریا و استفاده از تست های تشخیص سریع مالاریا از جمله این اقدامات است.
دکتر صفری، سمپاشی ابقایی اماکن در مناطق پرخطر، توزیع پشه بند آغشته به حشره کش در مناطق پرخطر و لاروکشی زیستگاه های لاروی مالاریا در کانون های فعال مالاریا را از دیگر اقدامات اعلام می کند.
وی می افزاید: هم اکنون در تمام مراکز جامع سلامت شهری و روستایی، پایگاه های شهری و خانه های بهداشت استان امکان تشخیص سریع مالاریا وجود دارد.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می گوید: حدود ۱۰۰ آزمایشگاه اختصاصی میکروسکوپی مالاریا نیز در سراسر استان فعال هستند.
صفری می افزاید: در این مراکز، شناسایی زودهنگام بیماران مشکوک به مالاریا با انجام تست های سریع و تهیه لام و درمان فوری آن ها انجام می شود.
پیگیری بعد از درمان از نظر مقاومت دارویی و بیماریابی اطرافیان نیز از وظایف این مراکز است.
وی می گوید: در حال حاضر بیشتر موارد مالاریا از نوع خوش خیم (ویواکس) است و بندرت نوع بدخیم (فالسیپارم) دیده می شود.
مدیر گروه مبارزه با بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می افزاید:گرچه این بیماری در سال های گذشته کاهش چشمگیری از لحاظ حذف و کنترل مالاریا داشته، اما هرگز حساسیت ها در اجرای برنامه ملی حذف کم نشده و به طور جدی پیگیر اجرای برنامه ها در این حوزه هستیم.
مشکلاتی در راه مبارزه با این بیماری همه گیر وجود دارد.
صفری، تردد و ورود غیرمجاز اتباع خارجی از کشور های مالاریاخیز، کاهش حساسیت مردم با توجه به کاهش موارد مالاریا در سال های اخیر و عدم همکاری در عملیات مبارزه با مالاریا را، از جمله این مشکلات اعلام می کند.
وی کمبود کارکنان مبارزه با مالاریا به علت بازنشسته شدن بیشتر آن ها و عدم جایگزینی مناسب وکمبود اعتبار با توجه به کاهش موارد در سال های اخیر را از دیگرمشکلات در راه مبارزه برای حذف این بیماری برمی شمرد.
اما مبارزه با بیماری مالاریا با وجود همه این مشکلات ادامه دارد.
وجود مبارزه مداوم و هدفگذاری منسجم در این زمینه، ایران را به الگوی موفق در مبارزه با بیماری مالاریا تبدیل کرده است.

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close