صفحه اصلی | اخبار استان زنجان | برداشت سالانه ۱۳میلیون مترمکعب آب بیشتر ازتغذیه سفره‌های زیرزمینی

برداشت سالانه ۱۳میلیون مترمکعب آب بیشتر ازتغذیه سفره‌های زیرزمینی

به گزارش سایت زنجانت :

به گزارش خبرنگار مهر، پرویز گرشاسبی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: سالانه ۱۳ میلیون مترمکعب آب بیشتر از تغذیه سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شود که در همین راستا سالانه باید تا ۵۰ درصد افت آب‌های سفره‌های زیر زمینی توسط طرح‌های آبخیزداری جبران شود. 

وی اظهار کرد: طبق توافق ۱۴۰۴  طی چهار برنامه برای جبران افت آب‌های زیرزمینی باید سالانه سه میلیون عملیات آبخیزداری اجرا شود و اجرای طرح‌های آبخیزداری از نظر فنی فعالیت‌های ارزانی هستند و یک نوع عدالت اجتماعی را به دنبال دارد و جلوی مهاجرت معکوس روستاها را می گیرد. 

معاون سازمان آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه استان زنجان سابقه کاری بین‌المللی ندارد، گفت: در استان اقدامات خوبی در راستای انسجام سازمانی انجام شده و جلسات مختلفی برای انسجام سازمانی در استان زنجان برگزار شده و فعالیت ها پس از ایجاد انسجام همکاری برای پیشرفت پروژه‌ها افزایش می‌یابد.

گرشاسبی تاکید کرد: دانشگاه در پروژه‌های آبخیزداری مشارکت کمتری دارد وخوشبختانه در استان زنجان تعامل خوبی بین سازمان آبخیزداری و دانشگاه در راستای اجرای پروژه‌های آبخیزداری وجود دارد. 

وی گفت: سیاست دولت طی سال‌های اخیر توسعه منابع عملیات‌های اجرایی از طریق اسناد خزانه است و دولت باید به دنبال پیمانکاران بزرگ باشد و اسناد خزانه حکم پول را دارد و علت مهلت یکساله ارائه اسناد خزانه به دلیل جلوگیری از ایجاد تورم در جامعه است.

معاون سازمان آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ابراز کرد: باید در مسیر اجرای سند توسعه قرار بگیریم و در برخی استان‌ها فعالیت‌ها خوب جلو رفته ولی باید براساس سند به سمت جلو حرکت کنیم. 

گرشاسبی افزود: فعالیت آبخیزداری در هر هکتار ۵۲۰ متر مکعب آب ذخیره می‌کند ولی در  عملیات‌های آبخوانی در هر هکتار یک هزار متر مکعب آب ذخیره می‌کند و قیمت آب‌های استحصالی یک چهارم آب‌های ذخیره شده در پشت سدها است که این امر کمک خوبی را در زمینه توسعه آبخیزداری دارد.

وی تصریح کرد: هزینه هر مترمکعب آب ذخیره شده پشت سد یک هزار و ۲۴۰ تومان است و قیمت آب ذخیره شده استحصالی۲۶۴ تومان است.

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

پاسخ دهید