اخبار استان زنجان

بررسی رژیم گیاهخواری مطلق یا به اصطلاح Veganism

به گزارش سایت زنجانت :

وگَنیزم (Veganism) نه تنها یک برنامه غذایی خاص بلکه یک سبک زندگی به شمار می رود. پیروان این مکتب غذایی تا سرحد امکان در پی حذف تمامی اشکال استفاده از حیوانات چه به شکل غذا و چه به شکل پوشاک یا هر کاربرد دیگری هستند.
در رابطه با مصرف غذا، این افراد تمام انواع گوشت، لبنیات، ماهی، ماکیان و تخم مرغ را از رژیم غذایی خود حذف کرده و پروتئین مورد نیاز خود را از منابعی چون دانه ها، توفو و محصولات سویا، حبوبات و غلات کامل تامین می کنند. این افراد حتی از مصرف غذاهایی با منشا عسل، آب پنیر، مایه پنیر، ژلاتین و حتی ریشه گیاهان که از بین رفتن آن موجب مرگ گیاه می شود، خودداری می کنند.

فوائد:
فشار خون کمتر، بیماری های قلبی عروقی کم تر، سطح کلسترول خون پایین تر، خطر کم تر سرطان کولون و پروستات، کاهش وزن و شاخص توده بدنی پایین تر نسبت به افراد همه چیز خوار.

✴️ مضرات:
خطر کمبود مواد مغذی به خصوص پروتئین، مواد معدنی(آهن،کلسیم،روی)، ویتامین ها(ویتامین D، ریبوفلاوین، ویتامین B12 و ویتامینA)، یُد و اسیدهای چرب امگا ۳
علاوه بر نگرانی های تغذیه ای شواهدی وجود دارد که رژیم ویگن موجب افزایش خطر سرطان سینه در زنان به خصوص در آنهایی که محصولات سویا زیاد مصرف می کنند می شود. دانه های سویا حاوی فیتواستروژن ها هستند که ممکن است با سرطان سینه در ارتباط باشد. همچنین این استروژن ها می توانند مسئول نسبت تولد بیشتر نوزادان دختر به پسر در مادران ویگن باشند.

لینک کوتاه:

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close