اخبار استان زنجان

تشکیل هفت کارگروه تخصصی در ستاد اقتصاد مقاومتی استان/میزان صادرات غیرنفتی کالا و خدمات استان به ۴۳۰ میلیون دلار رسید

به گزارش سایت زنجانت :

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان در گفتگو با آناج؛

تشکیل هفت کارگروه تخصصی در ستاد اقتصاد مقاومتی استان/میزان صادرات غیرنفتی کالا و خدمات استان به ۴۳۰ میلیون دلار رسید

طهماسبی گفت:در سال ۹۶، مجموع تعداد بیمه شدگان اجباری به ۱۱۰۵۷۴ افزایش یافت که نسبت به سال ۱۳۹۲ تعداد ۷۴۴۸ نفر افزایش پیداکرده است که دراین مدت ۱۳۰۰۲ نفر نیز به افتخار بازنشستگی نایل گردیده اند و همچنین تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری کاهش یافت و به ۳۰۳۲ نفر رسید.

شهرام طهماسبی در گفتگو با خبرنگار سرویس اقتصادی آناج زنجان با اشاره به عملکرد ستاد اقتصاد مقاومتی در استان زنجان گفت:به منظور اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در استان، ۷ کارگروه‌ تخصصی شامل کارگروه های مسکن و ساختمان، آب و کشاورزی، صنعت و معدن، اشتغال، خدمات و گردشگری، اقتصاد دانش بنیان، بخش خصوصی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید، با هدف تسهیل روند اجرا و پیشنهاد راه‌حل‌های رفع موانع و مشکلات، تشکیل و در سال ۱۳۹۶ تعداد ۲۲ جلسه اقتصاد مقاومتی در استان برگزار شد است.

وی افزود: تعداد ۴۹ برنامه اقتصاد مقاومتی به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است که در حدود ۵/۸۲ در صد از این برنامه ها اجرایی شده است. اداره کل جهاد کشاورزی استان با ۱۲ برنامه اقتصاد مقاومتی، بیشترین سهم را در برنامه ها داشته است که ۵/۸۳ درصد از برنامه های آن به مرحله اجرا درآمده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان اذعان داشت:در اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، برنامه هایی از جمله ارتقاء توان تولید ملی با تحقق ۶۲٫۵ درصد، پروژه شرکت پتروشیمی زنجان با درصد تحقق ۵۰ درصد، تسهیلات طرح رونق واحدهای کوچک و متوسط با ۱۰۰ درصد تحقق، تسهیلات بازسازی و نوسازی صنایع و معادن با درصد تحقق ۷ درصد (به دلیل عدم همراهی مناسب بانکها)، طرح سرجین بافت جهت تکمیل زنجیره تولید در صنعت نساجی استان با ۸۰ درصد تحقق را می توان نام برد. همچنین طرح اشتغال و توانمندسازی نیروی کار با ۸۵٫۴ درصد تحقق از دیگر برنامه های این اداره بوده است که شامل طرح های اشتغال مختلف از قبیل طرح رونق که موجب اشتغال ۲۲۴۶ نفر و صیانت از ۱۰۰۰۱ شغل شد، طرح اشتغال اصناف با ایجاد ۸۶۷۹ شغل و طرح اشتغال طرح های صنعتی با ایجاد ۲۸۴۴ شغل می باشد.

طهماسبی با اشاره به طرح های مصوب برجسته استان در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: در حوزه دانشگاه های استان می توان به تاسیس مرکز تصویربرداری الکترونیکی در حد مقیاس اتم در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان،ایجاد آزمایشگاه کشت جنینی و طرح ایجاد مجتمع فناوری در دانشگاه زنجان، تاسیس کلین روم با امکان تولید صنعتی و نیمه صنعتی و طرح پایلوت داروئی در دانشگاه علوم پزشکی زنجان،کلینیک صنعت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد زنجان و ایجاد صنایع فرهنگی خلاق در جهاد دانشگاهی استان زنجان می باشد.

وی اذعان داشت :در اداره کل اقتصاد و دارایی استان، طرح اجرایی نقشه راه سرمایه گذاری استان و طرح پنجره واحد سرمایه گذاری به اتمام رسید.

طهماسبی بیان داشت:در ستاد اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶، تعداد ۲۴۱ طرح‌ عمرانی در دو قالب مستقل، عمومی و نیز ماده ۲۷ قانون الحاق (۲) به دستگاه های مختلف واگذار و همچنین ۴۸ پروژه قابل واگذاری از محل اجرای ماده (۲۷) قانون الحاق (۲) و سایر ظرفیت های قانونی در نظر گرفته شد،همچنین در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان تا پایان سال ۱۳۹۶، تعداد ۵۰ جلسه برگزار شد که ۴۹۲ طرح تصویب و از این تعداد، ۴۴۶ طرح به مرحله اجرا درآمد.

دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان ضمن اشاره به صادرات محصولات تولیدی غیر نفتی گفت:بیشترین  محصولات شامل فلزات اساسی شامل شمش سرب و روی و آهن و ماشین آلات برقی شامل ترانسفور ماتورهای قدرت و توزیع کلیدهای فشار قوی و انواع کابل و… بود که در سال ۹۶، تعداد کشورهای مقاصد صادراتی به ۳۵ کشور افزایش یافت و میزان صادرات غیرنفتی کالا و خدمات استان به ۴۳۰ میلیون دلار رسید.

وی اذعان داشت:همچنین میزان سرمایه گذاری خارجی جذب شده در استان به ۶۸۸۰۰۰۰۰ دلار و سرمایه داخلی جذب شده، ۳۶۵۷۵۴۹ میلیون ریال بوده است که با ۱۲۷۸۸ طرح سرمایه گذاری موجبات اشتغال ۱۴۷۳۰ نفر فراهم شده،همچنین در راستای اشتغالزایی تعداد شرکتهای دانش بنیان استان در نیمه اول سال ۱۳۹۶ به ۳۶ شرکت رسید که اشتغال محقق شده از محل فعالیت آن ها ۳۷۶ نفر بوده است.

طهماسبی در پایان ضمن اشاره به فراهم شدن خدمات بیمه ای گفت: در سال ۹۶، مجموع تعداد بیمه شدگان اجباری به ۱۱۰۵۷۴ افزایش یافت که نسبت به سال ۱۳۹۲ تعداد ۷۴۴۸ نفر افزایش پیداکرده است که دراین مدت ۱۳۰۰۲ نفر نیز به افتخار بازنشستگی نایل گردیده اند و همچنین تعداد مقرری بگیران بیمه بیکاری کاهش یافت و به ۳۰۳۲ نفر رسید.

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close