صفحه اصلی | اخبار استان زنجان | تنها ۲ درصد موقوفات مربوط به مباحث قرآنی است

تنها ۲ درصد موقوفات مربوط به مباحث قرآنی است

به گزارش سایت زنجانت :سرویس :

زنجان
-


زمان :  
۱۳۹۶/۷/۲۰ – ۰۹:۲۶
شناسه خبر :
۶۶۱۷۷۷

تنها ۲ درصد موقوفات مربوط به مباحث قرآنی است

خبرگزاری شبستان: مدیرکل اوقاف وامورخیریه استان زنجان از وجود بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ موقوفه در استان خبر داد و گفت: در کل کشور و استان زنجان تنها ۲ درصد از موقوفات مربوط به مباحث قرآنی است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان و به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان زنجان :حجت‌الاسلام جعفر جنتی مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان زنجان اظهار کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در راستای ترویج سنت حسنه وقف اقدامات متعددی انجام می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه ثبت، حفظ و بهره‌وری موقوفات سه اقدام مهم اوقاف در راستای حفاظت از موقوفات است، بیان کرد: به همین منظور تلاش شده است، با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در استان نسبت به ترویج سنت حسنه وقف استفاده شود.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ موقوفه در استان زنجان وجود دارد، تصریح کرد: این تعداد شامل موقوفات منفعتی و انتفاعی که مساجد، حسینیه‌ها، زینبیه‌ها و تکایا نیز شامل آن می‌شود که طبق آمار تنها ۲ درصد از این موقوفات مربوط به مباحث قرآنی است.

 

جنتی با اشاره به ساخت پروژه‌های مهم و اقتصادی از محل عواید موقوفات بیان کرد: از جمله پروژه‌های در حال ساخت در استان شامل تالار احسان، پروژه‌های پیامبر اعظم یک و ۲ در شهر قیدار و … است.

 

وی در ادامه گزارشی از فعالیت‌های اوقاف و امور خیریه طی ماه‌های محرم و صفر برای ترویج سنت حسنه وقف ارائه کرد و گفت: طرح بصیرت عاشورایی طرحی است که در آن علاوه بر برگزاری برنامه‌های سوگواری و عزاداری نسبت به برپایی خیمه‌های معرفت نیز اقدام شده و در قالب آن مشاوره وقف نیز ارائه می‌شود.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه بخشی از موقوفات مربوط به عزاداری و روضه‌خوانی برای اهل بیت (ع) به ویژه امام حسین (ع) است، افزود: از همین رو از محل عواید موقوفات نسبت به برگزاری برنامه‌ها در این بخش اقدام می‌شود.

 

جنتی همچنین از برپایی ایستگاه‌های همه واقف باشیم در جوار بقاع متبرکه خبر داد و اضافه کرد: این ایستگاه‌ها نیز برای ترویج سنت حسنه وقف به صورت مستمر دایر و در قالب آن دستاوردهای وقف و همچنین سودی که برای جامعه و آسایش مردم داشته است، بیان می‌شود.

 

وی با اشاره به اجرای طرح جدیدی در قالب طرح وقف مشارکتی اشاره کرد و گفت: این طرح نیز به منظور بهره‌‍گیری بیشتر از ظرفیت‌های موجود اجرایی می‌شود که البته در قالب آن واقفان می‌توانند، تولیت موقوفه خود را عهده‌دار شوند.

 

پایان پیام/۷۳


ضمیمه :

کلید ‫واژه‌ها:

|

|

|

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

پاسخ دهید