صفحه اصلی | زنجان شناسی | دبيرستان شريعتي
ایران سرامیک | ساخت استخر سونا جکوزی

دبيرستان شريعتي

به گزارش سایت زنجانت :

دبيرستان شريعتي

اين بنا داراي نقشه اي به شكل مربع مستطيل و در جهت شرقي وغربي بوده كه ورودي اصلي آن به طرف جنوب است، اين مدرسه در محله قديمي يوخاري باشي (محله بالا) قرار گرفته و بعد از دبستان توفيق و دبيرستان ملي سعادت كه در تاريخ ۱۳۰۴هجري شمسي ساخته شده اند‌،سومين و بزرگترين مدرسه در مقطع متوسطه محسوب می شود که در دوران پهلوي ساخته شده و پايان ساخت آن به سال ۱۳۱۳ هجري شمسي باز مي گردد.

بناي فرهنگي تاريخي مدرسه شريعتي‌ : در حال حاضر در ضلع شمال شرقي بافت قديمي و در مركز شهر فعلي زنجان در كنار يكي از خيابان هاي اصلي (حدفاصل چهارراه سعدي ودروازه رشت ) واقع شده است‌.
 
سبك وساخت بنا الهام گرفته از سياق سنتي يك ايواني باپلاني به شكل مستطيل بوده ومساحتي بالغ بر ۳۰ هزار و ۸۲۰ متر مربع دارد،زير بناي آن سه هزارمتر مربع بوده كه داراي ۱۸كلاس درس چهار اتاق اداري وهمچنين دو واحد آزمايشگاه ،كارگاه ،كتابخانه و سالن اجتماعات و انبار است كه همگي گوياي عظمت واهميت بنا در قالب فرهنگي و آموزشي آن است.
بناي فرهنگي تاريخي مدرسه شريعتي در نماي خارجي داراي پوشش آجركاري ساده است كه فضاهاي ورودي و پنجره ها را با قوسي جناغي در ميان گرفته كه تزئينات آن در تنها ايوان مدرسه به نقطه اوج خود مي رسد‌.
وجود محرابيهايي به صورت متقارن بر بدنه داخلي ايوان با مقرنسكاري آجري و تزئينات پركار در سطوح ايوان به صورت تكنيك كاشي معرق و تلفيق آجر و كاشي مزين به انواع موتيف هاي هندسي و نگاره هاي انتزاعي گياهي سقف و نماي خارجي متاثر از مكتب هنري كاشيكاري دوران متاخر قاجار جلوه خاصي به ايوان ونماي ورودي بنا بخشيده‌،تزئينات در نماي داخلي بر روي پوشش واندود گچي اعمال شده و شامل نگاره هاي گياهي (گل وبوته) و خطوط نستعليق با تكنيك تزئيني بر جسته،تو پر و مشبك همراه با قاب بنديهايي كه بر بخش هايي از سطوح سقف و ديوار ها و فضاي ورودي اجرا شده كه حاوي اشعاري به زبان فارسي با مضامين عالي و بلند اخلاقي و ادبي است.
همچنین دو كتيبه كاشيكاري شده در دو سوي تالار اجتماعات در جبهه شمالي نماي داخلي مزين به نگاره هاي اسليمي و ختايي كه اشعاري را به خط نستعليق در ميان گرفته اند بر زيبايي صحن داخلي افزوده كه با در نظر گرفتن شاخص هاي تزئيني همراه با جايگاه خاص فرهنگي آن در قرن معاصر‌،اين اثر تاريخي را در خور توجه و واجد ارزش تاريخي و فرهنگي کرده است.

زنجان مس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *