خانه و خانواده

دختر نارنج و ترنج

به گزارش سایت زنجانت :
«کوثر» دختری ۱۸ ساله است که به دلیل قبولی در دانشگاه، از زادگاه خود شیراز، دور شده و به تهران می‌آید. دوری از شهر شعر و اندیشه و ورود به دنیایی زمخت و مدرن، ذهن لطیف و دخترانه‌اش را آشفته و او را 


دچار شک و تردید نسبت به باورهایش می‌کند. او با قرار گرفتن در محیطی تازه و ناهنجار، با دنیای متفاوتی از تعاملات و ذهنیت‌ها و دغدغه‌ها روبرو می‌شود که مشکلاتی را در سر راه او قرار می‌دهد 

 


کوثر که الگو و نماینده دختر امروزی است از طرفی هر عقیده‌ای را به راحتی نمی‌پذیرد و از طرف دیگر به دلیل اینکه نمی‌خواهد تسلیم چراها و تردیدها شود برای پذیرش دوباره و بازگشت به عقایدی که تا کنون برایش مفاهیمی بی‌دلیل و تقلیدی بوده‌اند به دنبال علت‌های مستند و منطقی می‌گردد. مادر کوثر نیز در نقش یک راهنمای دلسوز با ملایمت و صبوری پاسخگوی دختر جوانش است تا او را به آرامش برساند.

 


«به دخترم» عنوان کتابی است از انتشارات تلاوت آرامش که توسط ابوالفضل اقبالی دکترای جامعه‌شناسی تا کنون در هشت چاپ و ۲۰ هزار نسخه منتشر شده‌ است. اقبالی تا کنون ۶ جلد کتاب و ده‌ها مقاله در حوزه زنان دارد اما به دخترم، متفاوت‌ترین اثر او در این حوزه است.

 


در مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «تمایل یا عدم تمایل نسبت به هر پدیده‌ای منوط به دو شرط اساسی است که اولین و مهم‌ترین آن کسب آگاهی و شناخت نسبت به آن پدیده است. مقوله حجاب نیز از جمله مقولاتی است که اگرچه بحث و نظر پیرامون آن به وفور در میان نخبگان جامعه صورت گرفته‌است اما به نظر می‌رسد به دلیل انتزاعی بودن آنها و نیز صورت گرفتن در فضایی فارغ از ذهنیت‌ها و نگرش‌های افراد جامعه تأثیر قابل ملاحظه‌ای بر روند گرایش افراد جامعه به انتخاب حجاب و یا عدم رعایت حجاب نداشته‌اند.»

 


دقیقاً به همین دلیل است که نویسنده برای طرح شبهات حجاب و پاسخگویی به آن شیوه‌ای نو را انتخاب می‌کند. او به خوبی توانسته با استفاده از قالب نامه‌نگاری به اصلی‌ترین سوالات ذهنی دختران جوان در حوزه حجاب پاسخ دهد. شیوه منحصر به فرد نویسنده در ارائه مفاهیم باعث شده ‌است تا در فضایی به دور از کلیشه‌ها و تکرارها، مفاهیم جدی و فلسفی در قالب مکالماتی روان و کاربردی پیش روی خواننده قرار گیرد.


اقبالی در کتاب به دخترم یک مدل رفتاری را طراحی می‌کند. مدل پیشنهادی اقبالی برای مواجهه با شبهات و پرسش‌های نسل جوان، ارتباطی دوسویه و تعاملی است. ارتباطی که با مطالبه‌گری از سوی نسل جوان آغاز شده و با افزایش سطح آگاهی از طریق ارائه دلایل و علت‌های منطقی، باور‌پذیر و عملی از سوی دغدغه‌مندان فرهنگی، جهت‌دهی شده و هدایت می‌شود.

 


در بخشی از کتاب می‌خوانیم: ” مادر عزیزم! دخترت از زمانی که خودش را شناخته و تا جایی که یادش می‌آید اعتقاداتش مهم‌ترین مسأله زندگی‌اش بوده و احکام الهی را در حد توان انجام می‌داده. فلسفه خیلی از این احکام را نمی‌دانستم اما به خاطر ایمان قلبی و آرامشی که برایم داشت با اشتیاق تمام آن‌ها را رعایت می‌کردم. یکی از آن احکام که الان کمی در فلسفه و علتش تردید دارم حجاب است… اگر حجاب برای من آرامش می‌آورد، دیگران هم همین احساس را در مورد پوشش خودشان دارند. آیا اصلاً ملاکی برای ترجیح نوع خاصی از پوش وجود دارد یا هرکسی هر پوششی را که انتخاب کند همان پوشش برایش بهترین است؟”

به دخترم الگوی مناسبی برای پدران، مادران و مسئولان و مربیان نهادهای فرهنگی در برخورد خلاقانه در پاسخگویی به مسائل اعتقادی مهم است.

 

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close