اخبار استان زنجان

سفر دو روزه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان/ ارسال ۱۷۱ اثر به جشنواره داستان نویسی رضوی به زبان ترکی

به گزارش سایت زنجانت :

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان، فاطمه کرباسی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان عصر امروز(۱۳ مرداد) در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: عصر کنونی مشهور به عصر اطلاعات و ارتباطات است و رسانه های ارتباط جمعی به اشکال گوناگون در زندگی انسان رسوخ کرده و همین اهمیت موضوع را عیان می کند.

 

وی با اشاره به اینکه همین اهمیت موجب شده که توجه دولت ها را به نقش رسانه ها به جهت گستره نفوذ آن در شکل دهی افکار عمومی را داشته باشیم، گفت: به همین منظور در سطح جهانی و بین المللی اصولی برای اخلاق حرفه ای خبرنگاران مشخص شد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با بیان اینکه این حق مردم است که به اطلاعات درست و واقعی دست پیدا کنند، افزود: همین موضوع موجب شد تا در نخسیتن نشست چهارم یونسکو که در سال ۱۹۸۲ تشکیل شد، اصولی برای خبرنگاری حرفه ای تبیین شد.

 

به گفته وی، وقف حقیقت کردن، داشتن مسوولیت اجتماعی، شرافت حرفه ای، دسترسی همگانی و مشارکت، احترام به حریم خصوصی و حیثیت خصوصی، احترام به منافع عمومی و ارزش های جهانی و تنوع فرهنگ ها، پرهیز به توصیه به جنگ؛ پایبندی به نظم اطلاعاتی نوین جهانی از دیگر اصول خبرنگاری حرفه ای اصل جهان یونسکو است.

 

مطبوعات نقش مهمی در شکل دهی افکار عمومی دارد

این مقام مسوول با یادآوری اینکه در شکل دهی افکار عمومی مطبوعات نقش عمده و مهمی دارند، تصریح کرد: در سال های اخیر افزایش اطلاعات و ارتباطات عامه و توده مردم در فضای مجازی و فضای حقیقی الکترونیکی، نوع شکل دهی به فرهنگ عمومی و افکار عمومی اهمیت این حرفه را بیشتر نشان می دهد.

 

کرباسی افزود: در این فضا جایگاه وزراتخانه و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها به عنوان متولیان حوزه مطبوعات اهمیت خود را به شکل بسترسازی آموزش اخلاق حرفه ای و تخصصی خبرنگاران خود را نشان می دهد.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به ویژگی های خبرنگار حرفه ای اشاره کرد و گفت: آشنایی با قواعد نگارش، اصول و روش های سوژه یابی، تنظیم خبر، مصاحبه و گزارش، تشخیص ارزش های خبری، توانایی تندنویسی و فن‌آوری این حوزه، آشنایی کامل با فضای مجازی و دارا بودن اطلاعات عمومی از اهم این ویژگی ها بود.

 

به گفته وی، خبرنگار و روزنامه نگاران در حوزه تخصصی باید اطلاعات جامعی در حوزه فعالیت خود داشته باشد، آگاهی کامل از وقایع جاری، آگاهی از سیاست های خبری رسانه و شناخت منابع خبری و ارتباط مستمر از دیگر ویژگی های خبرنگار حرفه ای است.

 

مراسم روز خبرنگار ۱۷ مرداد در سالن روزبه برگزار می شود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به چهارمین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه ها خبری در زنجان اشاره کرد و افزود: ارتقای سطح کیفی خبر و اطلاع رسانی در استان، گسترش فرهنگ مطالعه روزنامه، توسعه ظرفیت های مطبوعات از اهداف این جشنواره است.

 

وی با اشاره به اینکه  در مجموع ۳۴۳ اثر به دبیرخانه جشنواره در زنجان ارسال شده است، گفت: در بخش مقاله ۱۷ اثر، بخش یاداشت ۴۷ اثر، بخش عکس ۱۹ اثر، بخش خبر ۲۷ اثر، بخش گزارش ۸۴ اثر، بخش مصاحبه ۴۶ اثر، بخش تیتر ۷۹ اثر ، بخش طراحی و صفحه آرایی ۲۰ اثر، بخش طنز مکتوب ۴ اثر به جشنواره رسیده است و مراسم روز خبرنگار ۱۷ مرداد ساعت ۱۷ و ۳۰ دقیقه در مرکز همایش های بین اللملی روزبه اجرا می شود.

 

این مقام مسوول با یادآوری اینکه در بخش کاریکاتور اثری به دبیرخانه جشنواره ارسال نشده است، افزود: پنج داور خارج از استان داوری این جشنواره را برعهده گرفته اند  که از برگزیدگان در روز خبرنگار تقدیر می شود.

 

کرباسی ادامه داد: بخش های موضوعی جشنواره شامل حمایت از کالای ایرانی، حقوق شهروندی، ایثار و شهادت، دین و معنویت، عفاف و حجاب، خانواده و سبک زندگی، چالش و آسیب های اجتماعی و نظام سلامت و ورزشی است.

 

تدوین ۱۲ راهبرد توسعه بخش فرهنگی عمومی در استان زنجان

کرباسی در ادامه به برگزاری جلسات شورای فرهنگی عمومی استان و  تدوین ۱۲ راهبرد توسعه بخش فرهنگ عمومی که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شد، اشاره کرد و گفت: ترویج و تقویت جنبه های مثبت فرهنگ اسلامی، ایرانی، اصلاح و بهبود رفتارها و هنجارهای اجتماعی، اصلاح سبک زندگی، تقویت جنبه های مثبت فرهنگ بومی، تقویت رویکردهای علمی و فرهنگی جامعه و تقویت گردش آزاد اطلاعات در جامعه از اهم این راهبردهاست.

 

وی همچنین به برنامه های اجرا شده از سوی این مجموعه در طول سال اشاره کرد و گفت: برگزاری جشنواره رمضان، تجلیل از نفرات برگزیده مسابقات قرآنی، اعزام اصحاب فرهنگ و هنر به نمایشگاه کتاب، همایش تقدیر از قرآن آموزان و موسسات قرآنی، برگزاری افتتاحیه ستاد اوقات فراغت کانون های مساجد و انعقاد تفاهم نامه سه جانبه دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان با ادارات ورزش و جوانان، جمعیت هلال احمر، سازمان آموزش فنی و حرفه ای، اجرای ۱۳ مورد نمایش صحنه ای، ۸ مورد نمایشگاه هنرهای تجسمی، صدور ۱۱ مورد پروانه اکران فیلم سینمایی، صدور مجوز ۵ مورد آموزشگاه هنری، موافقت اصولی موسسات تک منظوره به تعداد ۲ مورد، اکران ۲ مورد آثار هنرمندان سینمایی، یک مورد مجوز سیرک آفتاب و بازدید از موسسات فرهنگی و هنری داشتیم.

 

این مقام مسوول به اقدامات انجام شده در بخش دارایی و تملک دارایی سرمایه  اشاره کرد و گفت: پروژه سالن نمایش و تمرین تئاتر زنجان که از ۱۲ سال پیش برنامه های آن شروع شده بود با برگزاری مناقصه و عقد قرارداد ۴٫۵ میلیاردی از اعتبارات سال گذشته و ۱ میلیارد و ۸۴۰ میلیون تومانی امسال در نظر گرفته شده است و امید می رود بتوانیم سالن را تحویل گرفته و پس از تکمیل و تجهیز، تمرین تئاتر آغاز شود.

 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان به تعمیر و تجهیز هنرستان پسران با ۳۵۰ میلیون تومان اشاره کرد و افزود: برای تجهیز فرهنگسرای امام هم ۱۸ میلیون اعتبار اختصاص یافته است.

 

کرباسی به تشریح برنامه های فرهنگی و هنری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان های تابعه زنجان اشاره کرد و افزود: در شهرستان خرمده اکران فیلم های سینما و نمایشگاه کتاب، برگزاری نمایشگاه عکس پیشگری از اعتیاد، کارگاه نقد فیلم، در شهرستان خدابنده نمایشگاه عفاف و حجاب و دوشنبه های تئاتر، در شهرستان طارم چهارشنبه های «طارم گچه لری» با حضور ۳ هزار نفر و اجرای برنامه های شاد و جذاب در راستای مبارزه با آسیب های اجتماعی، در شهرستان ماهنشان راه اندازی دفتر هنرهای تجسمی و خوشنویسی، برگزاری نمایشگاه عکس و شبی با موسیقی، در شهرستان ایجرود برگزاری مسابقه عکاسی و خاطره نویسی، برگزاری نمایشگاه عکس و کتاب با موضوع آزادسازی خرمشهر و نمایشگاه نقاشی در هفته جوان در کارنامه این ادارات به ثبت رسیده است.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ۲۵ و ۲۶ مرداد امسال به زنجان سفر می کند

وی به سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در روزهای پنج شنبه و جمعه ۲۵ و ۲۶ مرداد به استان زنجان اشاره کرد و گفت: در این سفر دو روزه تفاهم نامه ای بین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار زنجان به امضاء خواهد رسید.

 

به گفته کرباسی، نشست مشترک شورای فرهنگ عمومی استان و شهرستان های تابعه با حضور وزیر و امضای تفاهم نامه، نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه شهرهای زنجان، طارم، ایجرود و ماهنشان در روز پنج شبنه بعدازظهر در سالن استانداری و عصر روز جمعه با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه های شهرهای ابهر، خرمدره، خدابنده و سلطانیه در شهرستان ابهر برگزار می شود.

 

این مقام مسوول به دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با کارکنان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان  زنجان در روز پنج شنبه اشاره کرد و گفت: ادارات حج و زیارت، کتابخانه های عمومی، اوقاف و امور خیریه و خبرگزای جمهوری اسلامی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نشستی با روسای این مجموعه ها برگزار خواهد شد.

 

کرباسی افزود: دیدار و نشست با آیت الله حسینی و بازدید از کتابخانه مسجد جامع، دیدار با پروفسور ثبوتی، بازدید از دانشگاه تحصیلات تکمیلی، دیدار با خانواده شهید هنرمند، سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه توسط وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست مطبوعاتی و تلویزیونی، عیادت از استاد مسلم عسگری پیشکوست هنر آشیقی و بازدید از مهرانه زنجان از برنامه های سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به استان زنجان است.

 

این مقام مسوول با بیان اینکه ۲۱ مرداد مراسم اختتامیه جشنواره داستان نویسی رضوی به زبان ترکی در استان زنجان اجرا می شود، خاطرنشان کرد: ۱۷۱ اثر در قالب رمان، داستان کوتاه و داستانک به دبیرخانه ارسال شده است.

 

وی تصریح کرد: برون سپاری برنامه های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان و حمایت مادی و معنوی و نظارت این مجموعه از سیاست های این اداره است.

 

پایان پیام/۷۳

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close