خواندنی ها

غذا یا زباله؟!

به گزارش سایت زنجانت :

دور ریختن بیش از یک میلیارد تن غذا در کشور هاى عربى، هم‏زمان با گرسنگى ۷۹۵ میلیون نفر در جهان، انتقاد فعّالان و سازمان‏هاى بین‏ المللى را برانگیخته است.

سایت خبرى «الشعب الجدید مصر» در این‏ باره گزارش داد: خیابان‏ هاى کشورهاى عربى در ماه مبارک رمضان، مملوّ از غذاهاى اضافه‏ اى است که مى‏ تواند شکم میلیون‏ها گرسنه را در دنیا سیر کند.

براساس اعلام جمعیت حمایت از مصرف «عربستان»، میزان اسراف موادّ غذایى در عربستان و دیگر کشورهاى عربى «خلیج فارس»، بین ۵۰ تا ۷۰% در روز است.

مصر از کشورهاى عربى است که در آن، میزان قابل توجّهى از غذاهاى ۱۳ هزار سفره الرّحمن با هزینه نیم میلیون پوندى به سطل آشغال ریخته مى‏ شود و به دست فقراى این کشور نمى‏ رسد.

در این میان، مى‏ توان از «امارات» نیز نام برد که ۲۰% از آشغال‏هاى خانه‏هاى مردم «ابوظبى» پایتخت این کشور را غذا تشکیل مى‏دهد و این وضع در کشورهایى، مثل عربستان بدتر نیز هست.

«سازمان خواربار و کشاورزى ملل متحد» (فائو) نیز در گزارشى از حجم بالاى هدر دادن غذا در کشورهاى عربى با وجود ۷۹۵ میلیون گرسنه در جهان خبر داد و ضمن انتقاد از این روند، خواستار مقابله با پدیده اسراف در این کشورها شد.

بنا بر گزارش فائو، یک نفر از هفت نفر در جهان شب را گرسنه مى‏خوابد و روزانه ۲۰ هزار کودک زیر پنج سال از گرسنگى جان مى‏ دهند.

گفتنى است تمامى حاکمان و پادشاهان عرب از بزرگ‏ترین ثروتمندان جهان به شمار مى‏روند؛ امّا تاکنون حاضر نشده‏اند از یک آواره سورى استقبال کنند.

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close