خواندنی ها

غذا يا زباله؟!

به گزارش سایت زنجانت :

دور ريختن بيش از يك ميليارد تن غذا در كشور هاى عربى، هم‏زمان با گرسنگى ۷۹۵ ميليون نفر در جهان، انتقاد فعّالان و سازمان‏هاى بين‏ المللى را برانگيخته است.

سايت خبرى «الشعب الجديد مصر» در اين‏ باره گزارش داد: خيابان‏ هاى كشورهاى عربى در ماه مبارك رمضان، مملوّ از غذاهاى اضافه‏ اى است كه مى‏ تواند شكم ميليون‏ها گرسنه را در دنيا سير كند.

براساس اعلام جمعيت حمايت از مصرف «عربستان»، ميزان اسراف موادّ غذايى در عربستان و ديگر كشورهاى عربى «خليج فارس»، بين ۵۰ تا ۷۰% در روز است.

مصر از كشورهاى عربى است كه در آن، ميزان قابل توجّهى از غذاهاى ۱۳ هزار سفره الرّحمن با هزينه نيم ميليون پوندى به سطل آشغال ريخته مى‏ شود و به دست فقراى اين كشور نمى‏ رسد.

در اين ميان، مى‏ توان از «امارات» نيز نام برد كه ۲۰% از آشغال‏هاى خانه‏هاى مردم «ابوظبى» پايتخت اين كشور را غذا تشكيل مى‏دهد و اين وضع در كشورهايى، مثل عربستان بدتر نيز هست.

«سازمان خواربار و كشاورزى ملل متحد» (فائو) نيز در گزارشى از حجم بالاى هدر دادن غذا در كشورهاى عربى با وجود ۷۹۵ ميليون گرسنه در جهان خبر داد و ضمن انتقاد از اين روند، خواستار مقابله با پديده اسراف در اين كشورها شد.

بنا بر گزارش فائو، يك نفر از هفت نفر در جهان شب را گرسنه مى‏خوابد و روزانه ۲۰ هزار كودك زير پنج سال از گرسنگى جان مى‏ دهند.

گفتنى است تمامى حاكمان و پادشاهان عرب از بزرگ‏ترين ثروتمندان جهان به شمار مى‏روند؛ امّا تاكنون حاضر نشده‏اند از يك آواره سورى استقبال كنند.

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close