صفحه اصلی | اخبار استان زنجان | فرش بیدگینه ایجرود مغفول مانده است/ فعالیت ۵۰۰ بافنده فرش در روستای بیدگینه

فرش بیدگینه ایجرود مغفول مانده است/ فعالیت ۵۰۰ بافنده فرش در روستای بیدگینه

روستای بیدگینه از توابع بخش مرکزی ایجرود و در موقعیت جغرافیای ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهر زرین آباد واقع شده است و ازمرکز استان ۴۷ کیلومتر فاصله دارد،فرش بید گینه ،فرشی با نقش و نگار و طرح های متعدد و متنوع ، یکی از استعدادهای مغفول این شهرستان است.

به همین منظور تصمیم گرفتم گفت و گویی با رئیس صنعت معدن و تجارت ایجرود داشته باشم.

فریدون محمدی « رئیس صنعت معدن و تجارت ایجرود» در گفت و گو با خبرنگار ایجرود خبر، با اعلام اینکه فرش بیدگینه شهرستان ایجرود یکی از فرش هایی است که بازار جهانی دارد، اظهار داشت: روستای بیدگینه با جمعیت۱۱۰۰ نفر و تعداد ۳۰۰ خانوار است که در حدود ۳۰۰ سال سابقه با بافت فرش در این روستا، فرش بیدگینه قدمت ۳۰۰ ساله دارد.

وی با اشاره به اینکه فرشی که در حال حاضر در این روستا بافته می شود ریز ماهی یا ریز بافت است، افزود: ابعاد این فرش یک و نیم در دو و بیست است.

رئیس صنعت معدن و تجارت ایجرود با بیان اینکه در حال حاضر ۵۰۰ نفر بافنده و تعداد ۱۵۰ دار قالی در بیدگینه وجود دارد، ادامه داد: این فرش به کشورهای آلمان و برزیل است و در حال حاضر این بافت رو به کاهش است.

محمدی با اشاره به اینکه فرش بیدگینه علاوه بر شهرت محلی، شهرت جهانی نیز دارد، تصریح کرد: پیشنهاد من برای شناساندن این ظرفیت ها در شهرستان در نظر گرفتن و نصب المان هایی با توضیح استعداد ها و ظرفیت های ایجرود در محل های پر تردد این شهرستان است.

وی با بیان اینکه اصلی ترین طرح فرش بیدگینه حاجی گبه سی است، ابراز کرد: امیدوارم با همکاری و فعالیت دوستان این امر احیا شود چرا که با توجه به سادگی و طرح و نقش آن این طرح فرش بسیار زیبا است.

محمدی با بیان اینکه یکی ازمشخصه های اصلی فرش بیدگینه به دلیل ریز نقش بودنش و رنگرزی سنتی و طبیعی آن بوده است، اضافه کرد: در حال حاضر این فعالیت _ رنگرزی سنتی _ در روستای بیدگینه انجام نمی شود.

رئیس صنعت معدن و تجارت ایجرود با اشاره به اینکه فرش بیدگینه ظرفیتی است که مغفولی مانده است و باید از آن استفاده شود،گفت: فرش بیدگینه ایجرود ثبت جهانی شده و باید از این موضوع برای احیا آن استفاده کرد.

انتهای پیام/

در سایت زنجانت اخبار بصورت کوتاه درج می گردد.
برای مطالعه متن کامل خبر اینجا کلیک کنید

پاسخ دهید