صفحه اصلی | اخبار استان زنجان | مسجد جامع آببر با قدمت یک‌هزار ساله/ کانونی ها با سبک زندگی قرآنی آشنا می شوند

مسجد جامع آببر با قدمت یک‌هزار ساله/ کانونی ها با سبک زندگی قرآنی آشنا می شوند

به گزارش سایت زنجانت :

به گزارش خبرگزاری شبستان از زنجان، مسجد جامع آببر شهرستان طارم یکی از مساجد قدیمی با قدمت یک هزار ساله است که براساس مستندات، تعمیر و مرمت این مسجد در سال ۱۳۷۶ انجام و تیرک های چوبی آن با تیرآهن تعویض و بهسازی شده است.

 

فضای درونی این مسجد ۵۹۵ مترمربع است که ۴۲۵ مترمربع مربوط به شبستان مسجد می باشد و زیرزمین این مسجد تاریخی هم به انبار، موتورخانه و کانون فرهنگی و هنری مسجد جامع با عنوان کانون فرهنگی و هنری «فرهنگ» با ۲۵۵ مترمربع اختصاص دارد.

 

کانون فرهنگی و هنری فرهنگ مسجد جامع در سال ۹۸ افتتاح شد و در حال حاضر ۴۸ نفر عضو دارد و در کتابخانه ای که در این کانون قرار دارد ۳ هزار و ۵۹ جلد کتاب وجود دارد و علاقمندان در طول سال از کتاب های موجود استفاده می کنند.

 

منوچهر شعبانی مدیرمسوول کانون فرهنگی و هنری فرهنگ مسجد جامع آببر در خصوص فعالیت این کانون به خبرنگار خبرگزاری شبستان در زنجان گفت: کانون فرهنگی و هنری فرهنگ یکی از کانون های فعال شهرستان طارم محسوب می شود که در طول سال برنامه های متعددی در حوزه های آموزش، اعتقادی، فرهنگی و هنری اجرا می کند.

 

وی با اشاره به اینکه کانون فرهنگی و هنری فرهنگ به امکاناتی چون رایانه، میز و صندلی کتابخانه مجهز است، تصریح کرد: در طول هفته کلاس های آموزش قرآن ویژه کودکان و بزرگسالان در کانون برپا می شود.

 

مدیرمسوول کانون فرهنگی و هنری فرهنگ با اشاره به فعالیت های خیرخواهانه و جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی برای نیازمندان خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضامن و ماه محرم کمک های مردمی برای نیازمندان از سوی معتمدین و ریش سفیدان مسجد جمع آوری می شود تا در بین نیازمندان محله توزیع شود.

 

وی با اشاره به اینکه کمک هزینه تهیه جهیزیه برای زوج های نیازمند از موقوفات مسجد جامع آببر است، گفت: همه ساله اوقاف و امور خیریه شهرستان طارم از محل این موقوفات به زوج های نیازمند جهیزیه تهیه می کند.

 

شعبانی با بیان اینکه در این مسجد که به عنوان مصلای نماز جمعه است، نماز جمعه به امامت حجت الاسلام صادق پور اقامه می شود، خاطرنشان کرد: نمازهای ظهر و عصر و مغرب و عشاء توسط حجت الاسلام احمدی یکی از مبلغان قم که در این مسجد مستقر شده است، اقامه می شود.

 

مدیرمسوول کانون فرهنگی و هنری فرهنگ مسجد جامع آببر ادامه داد: آموزش مکبر، کلاس های سبک زندگی قرآنی و دوره های آموزشی از سوی این مبلغ برای ۴۰ نفر از اعضای فعال مسجد در رده سنی ۷ تا ۱۶ سال برگزار می شود.

 

وی با اشاره به اینکه در ایام اعتکاف هم جمعی از خواهران و برادران در این مسجد معتکف می شوند، خاطرنشان کرد: امسال ۳۰۰ تن از خواهران در این مسجد معتکف شدند.

 

شعبانی در ادامه به برخی از آیین های به اجرا درآمده در محرم هرسال در مسجد جامع آببر اشاره کرد وگفت: در یکی از این آیین ها که به مراسم«سلام» شهرت دارد، هیئت مسجد باب الحوائج در بعدازظهر تاسوعا به سمت مسجد جامع حرکت می کند و پس از رسیدن به مقابل درب مسجد آداب سلام را به جا آورده و باز می گردند.

 

به گفته وی، روز عاشورا هم هیئت مسجد جامع آببر مشابه همین حرکت را به جا آورده و پس از رسیدن به مسجد باب الحوائج آداب سلام را به جا می آورند، احسان غذا و عزاداری باشکوه با حضور عزاداران در مسجد جامع آببر از دیگر آیین های مردم این منطقه در ماه محرم است.

 

نرگس سعادتی- زنجان  

پایان پیام/۷۳

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

پاسخ دهید