اخبار استان زنجان

نگاه ترحم‌آمیز به معلولان سبب هدررفت ظرفیت معلولان می‌شود

به گزارش سایت زنجانت :

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، فتح‌اله حقیقی صبح امروز در آیین بزرگداشت روز جهانی معلولان ضمن عرض تبریک روز جهانی معلولان اظهار داشت: گرامیداشت معلولان فقط نباید به ۱۲ آذر که به عنوان روز جهانی معلولان و  بزرگترین گرامیداشت است خلاصه شود زیرا این گرامیداشت زمانی ارزشمند است که انسانها حقوق شهروندی را رعایت کنند، اگر حقوق شهروندی را رعایت کنیم یعنی توانسته‌ایم این بزرگداشت را به درستی اجرا کنیم.

وی افزود: برای رعایت حقوق معلولان باید چندین نکته را بدانیم متذکر شد، نفس ناطق و روح انسان زمانی که بزرگ و والا باشد هیچ باکی از معلولیت نیست.

استاندار زنجان با اشاره به اینکه زنان و مردان بزرگی در دنیا در خانواده‌های معلول به دنیا آمده‌اند که نمونه‌های واقعی هنرمند در جامعه امروزی هستند، تصریح کرد: تعداد معلولان جامعه بالا است اما این معلولیت مهم نیست باید بدانیم در پشت ناتوانی جسمی و ذهنی معلولان روح بسیار بلندی نهفته است زیرا بلندی این روح را می‌توان در وجود ورزشکاران و قهرمانان استان در رشته‌های مختلف ورزشی کشور مشاهده کرد زیرا امکان داشت چنین موفقیت‌های بزرگی توسط افراد بدون معلولیت انجام نشود در صورتی که معلولان مدال آوران طلای استان شدند.

وی با اشاره به اینکه ما باید این نکته را درک کنیم که معلولان نیز همانند افراد سالم از حقوق شهروندی برخوردارند اما در جامعه این حقوق رعایت نمی‌شود، گفت: نگاه ترحم آمیز به معلولان موجب هدررفت ظرفیت معلولان می‌شود و این افراد نمی‌توانند ظرفیتهای خود را نشان دهند بسیار بهتر خواهد شد که به حقوق این افراد احترام بگذاریم.

حقیقی با بیان اینکه امروز به جهت جهش‌های فوق‌العاده و بلوغ زودرس فن‌آوری اطلاعات حضور و مشارکت معلولان در جامعه فوق‌العاده بالا رفته است، افزود: افزایش حقوق مستمری بگیران تحت پوشش بهزیستی به ۳٫۵ درصد کار ارزشمندی است زیرا معلولان برای جامعه بسیار مهم هستند و طبق ماده ۲۹ قانون اساسی باید اجرا شود.

وی گفت: باید تمامی معابر بهینه‌سازی و باز سازی شود و تمام امکانات لازم جهت رفاه حال معلولان همانند اتوبوسها، پیاده‌راهها بازسازی و مناسب سازی شود.

انتهای پیام/ش

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close