خانه و خانواده

پاسخ به سوالات کودکان، شغلتان در خطر است؟

به گزارش سایت زنجانت :

کامیلا، پسری ۸ ساله به نام توماس دارد، او می گوید: یک شب وقتی که از سر کار برگشتم، پسرم این سؤال را از من پرسید. از آنجایی که من تا به حال نگران از دست دادن شغلم نبوده ام و در خانه هم صحبتی از این موضوع نکرده بودم، نمی دانستم چرا او این سؤال را می پرسد، وقتی که علت را جویا شدم، او گفت که پدر یکی از دوستانش، کارش را از دست داده و الآن مجبورند که در خانۀ پدر بزرگش زندگی کنند.

این یک سؤال معمولی است که اکثر بچه ها حتی آنهایی که پدر و مادرشان شغل ثابتی دارند، می پرسند. شاید آنها زمانی که می شنوند پدر یا مادر دوستشان شغل خود را از دست داده است، این سؤال را از پدر و مادر خود بپرسند.

درست همانند بقیه ترس هایی که بچه ها در این گروه سنی دارند، این ترس و دلهره هم نشان دهندۀ آگاهی آنها از متغیر بودن شرایط زندگی است. 

در واقع، آنها می دانند که اوضاع زندگی همیشه آن طور که باید، پیش نمی رود، با این حال می خواهند وقتی که اوضاع مناسب نیست، پدر و مادرها چه برنامه ای برای کنترل اوضضاع خواهند داشت.

پی بردن به مفهوم سؤال

فرزندتان این سؤال را می پرسد؛ زیرا می خواهد بداند اگر چنین اتفاقی رخ داد، آیا برنامه ای برای بهبود اوضاع دارید؟ 

نیازی نیست به فرزندتان کاملاً توضیح دهید که در صورت از دست دادن شغل خود، چه برنامه هایی خواهید داشت؛ بلکه باید در این باره به طور اجمالی به او بگویید تا فرزندتان فکر نکند که شما هیچ برنامه ای برای آینده ندارید.

اگر شما شغل آزاد داشته باشید، احتمال اینکه فرزندتان این سؤال را بپرسد، بسیار کم است؛ زیرا بچه ها در این سن و سال گمان می کنند که در مشاغل آزاد، خطر از دست دادن شغل وجود ندارد.

با وجود این، بعضی از بچه ها از هوش بیشتری برخوردارند؛ یا اینکه دیده اند حتی برخی از افراد که شغل آزاد هم داشته اند، کارشان را از دست داده اند. پس شما همیشه باید برای پاسخ به این سؤال فرزندتان آماده باشید.

بهترین پاسخ

اگر شما امنیت شغلی لازم را دارید و مطمئن هستید که شغل خود را از دست نخواهید داد، بهتر است این گونه پاسخ دهید: احتمال اینکه شغلم را از دست بدهم خیلی کم است، من سال هاست که در این شرکت مشغول به کارم و هیچ دلیلی وجود ندارد که این اتفاق بیفتد.

با این حال، اگر زمانی شغلم را از دست بدهم، بلافاصله به دنبال کار دیگری می گردم و سعی می کنم که خیلی زود شغل جدیدی پیدا کنم و تا وقتی که کار مورد نظرم را پیدا نکرده ام باید نحوه زندگی مان را تا حدی تغییر دهیم، اما نگران نباش اوضاع خوب خواهد بود و در ضمن برای ما نگهداری و مراقبت از تو در الویت قرار دارد.

شرایط اقتصادی کنونی بسیار ناپایدار می باشد و احتمال اینکه افراد شاغل، کارشان را از دست بدهند، بسیار زیاد است.

شاید فرزندتان پس از اینکه به طور تصادفی گفتگوی شما و همسرتان دربارۀ اوضاع اقتصادی و شرایط نامطلوب کاری را شنیده باشد، این سؤال را بپرسد.

اگر واقعاً از لحاظ موقعیت کاری در وضعیت نامساعدی هستید، اصلاً صحیح نیست که بی جهت به فرزندتان در این باره اطمینان خاطر بدهید، البته نباید او را از این موضوع بترسانید.

می توانید به او اینگونه پاسخ دهید:

بعضی مواقع تعدادی از کارکنان یک شرکت شغل خود را از دست می دهند؛ زیرا آن شرکت دیگر نیازی به آنها ندارد و یا اینکه درآمد شرکت خیلی بالا نیست و بنابراین نمی تواند حقوق تعدادی از کارکنانش را بدهد، این اتفاق در جایی که من کار می کنم، رخ داده است و من الآن به دنبال شغل دیگری هستم.

با این حال تا وقتی که کار جدیدی پیدا نکرده ام، باید نحوۀ زندگی مان را تا حدی تغییر دهیم، اما نگران نباش، اوضاع خوب خواهد بود و در ضمن برای ما نگهداری و مراقبت از تو در الویت قرار دارد.

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close