صفحه اصلی | اخبار استان زنجان | ۱۹ مهر نقطه عطفی در فعالیت های فرهنگی وهنری مساجد است

۱۹ مهر نقطه عطفی در فعالیت های فرهنگی وهنری مساجد است

به گزارش سایت زنجانت :

مرتضی مقدمی، مسوول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان زنجان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان از زنجان اظهار کرد: ۱۹ مهر سالروز بیانات مقام معظم رهبری در خصوص کانون های مساجد است که ایشان در این میان به طور مشخص کانون های مساجد را مورد اشاره قرار دادند و از ائمه جماعات مساجد درخواست می کنند تا با استفاده از نکات اصولی بتوانند این مراکز را فعال نگه داشته و جوانان و نوجوانان را به این مراکز جذب کنند.

 

وی ادامه داد: ۱۹ مهر نقطه عطفی در فعالیت های فرهنگی و هنری مساجد است که مقام معظم رهبری با این فرمایشات در تائید به فعالیت های فرهنگی و هنری در مساجد به همکاری سایر ارگان های فرهنگی به طور ویژه بسیج تاکید دارند.

 

این مقام مسوول افزود: برای اینکه مراکز فرهنگی را در مساجد تقویت کنیم بایستی مطالب و نکاتی را مورد توجه قرار داد که یکی از آن ها تقویت مراکز فرهنگی موجود در مساجد است.

 

مقدمی در ادامه به برخی از راهکارهای موجود در راستای این مهم اشاره کرد و گفت: نخستین راهکار؛ شناسایی مساجد موجود برای راه اندازی کانون های مساجد است.

 

وی با اشاره به اینکه شناسایی فرصت ها و ظرفیت های موجود در مساجد از دیگر راهکارهای تقویت مراکز فرهنگی در مساجد است، خاطرنشان کرد: بایستی افرادی که در مساجد فعالیت می کنند با اهداف فرهنگی و مذهبی مسجد همسو باشند چرا که همین مساله موجب موفقیت جبهه فرهنگی انقلاب و تضعیف جبهبه مخالفان می شود.

 

مسوول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان زنجان با تاکید بر حمایت از افراد خوش فکر مرتبط با مساجد تصریح کرد: همین مساله موجب تقویت جبهه فرهنگی انقلاب می شود.

 

مقدمی شناسایی الگوهای عملی فرهنگی را از دیگر راهکارهای تقویت مراکز فرهنگی در مساجد خواند وافزود: مراکز فرهنگی بالاخص کانون های فرهنگی و هنری مساجد باید به گونه ای فعالیت کنند که به الگویی برای دیگر فعالان فرهنگی تبدیل شوند.

 

وی با یادآوری اینکه مساجد در حقیقت تاثیرگذارترین پایگاه های مذهبی و دینی هستند که ریشه و اساس دین بر آن استوار است، افزود: فعالیت در مساجد می تواند برکات بسیار فرهنگی و دینی داشته باشد چرا که اعتماد و انسجام در مسجد با توجه به فعالیت های مسجد و سایر مناسبت ها در این مراکز می تواند موجب ایجاد زمینه ای برای فعالیت های فرهنگی در مساجد شود.

 

به گفته مسوول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان زنجان، افرادی که در مساجد شروع به فعالیت می کنند بایستی خود را برای فعالیت با امکانات موجود آماده کنند و محدودیت و کاستی در امکانات مساجد مانع از فعالیت آنان نشود.

 

این مقام مسوول استفاد از هنر و ادبیات انقلاب اسلامی را یکی دیگر از راهکارهای تقویت مراکز فرهنگی در مساجد خواند و ادامه داد: هنر ابزاری است که می توان از آن برای دست یابی به اهداف انقلابی از آن بهره جست.

 

مقدمی افزود: می توان هنر را در خدمت گرفت و از ظرفیت مساجد و کانون های فرهنگی و هنری کانون ها برای گسترش اندیشه انقلاب اسلامی استفاده کرد.

 

وی با بیان اینکه خدمت متقابل مسجد و هنر و بیان هنری اندیشه ها در مساجد می تواند موجب ماندگاری شود، افزود: اندیشه های دینی را می توان در قالب فیلم، مستند، نقاشی، سرود و عکاسی به نسل جوان منتقل کرد.

 

مسوول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان در پایان به فرمایشات مقاممعظم رهبری مبنی بر اینکه هر تشکیلاتی که بتواند بافت انقلاب را بشناسد و در خود حفظ کند و ارزش های انقلابی را در تارو پود خود نفوذ دهد قادر به انجام کارها و وظایف است، اشاره کرد و گفت: در مساجد هم بایستی نگاهی هنرمندانه به فعالیت ها داشت تا بتوان برنامه ها را در راستای اندیشه های اسلامی و دینی به اجرا درآورد.

پایان پیام/۷۳

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

پاسخ دهید