اخبار استان زنجان

۲۷۱۲ تن دانه روغنی وارد کارخانه روغن کشی زنجان می شود

به گزارش سایت زنجانت :

به گزارش ایرنا، برای نخستین بار در استان زنجان کشت دانه های روغنی کلزا و گلرنگ از سال ۷۴ در سطح یک هکتار از زمین های کشاورزی انجام شد.
هم اکنون ۲ هزار و ۴۳۷ هکتار از زمین های استان زنجان توسط یکهزار و ۲۵۰ کشاورز زیر کشت دانه های روغنی کلزا و گلرنگ رفته است.
قرار گرفتن محصول کلزا در تناوب با غلات و ارتقای ۱۵ تا ۲۰ درصدی کشت محصول گندم در زمین کشت شده دانه روغنی، بهره گیری از بارندگی های زمستان با توجه به خشکسالی، استفاده از آب اضافی زمین برای محصول دیگر از مزیت های کشت این دانه روغنی است.
برداشت زودتر کلزا و آماده شدن زمین برای کشت محصولات دیگر از مزیت های دیگر کشت این دانه روغنی به شمار می رود.

** امسال ۲ هزار و ۷۱۲ تن دانه روغنی کلزا و گلرنگ به صورت تضمینی خریداری می شود
مدیر فنی و سرپرست کمیته خرید گندم استان زنجان اعلام کرد: امسال ۲ هزار و ۳۱ تن دانه روغنی کلزا و ۶۸۱ تن گلرنگ از کشاورزان این استان به صورت تضمینی خرید می شود.
ستار رحمنی اظهار کرد: سال گذشته ۸۱۳ تن دانه روغنی از کشاورزان استان زنجان خریداری شد که ۷۱۷ تن از آن کلزا و مابقی نیز گلرنگ بود.
به گفته وی، هر کیلوگرم کلزا را ۲۸ هزار و ۶۶۵ ریال و گلرنگ نیز ۲۶ هزار و ۱۸۶ تن خریداری می شود.
وی تاکید کرد: پرداخت هزینه کشاورزان بابت فروش تضمینی دانه های روغنی همزمان با سراسر کشور انجام می شود.

** تولید گلرنگ در زنجان ۱۷ برابر نسبت به سال گذشته رشد یافت
مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان زنجان پیش از این گفته بود: تولید دانه روغنی گلرنگ در این استان طی سال زراعی ۹۶ – ۹۷ با ۷۰۰ تن ، ۱۷ برابر میزان تولید مدت مشابه سال قبل شد.
حسین عامری یادآوری کرد: در سال زراعی ۹۶ – ۹۵ در سطح ۱۴۰ هکتار از زمین های کشاورزی استان ۴۰ تا ۵۰ تن گلرنگ برداشت شده بود.
به گفته وی، امسال وضعیت کشت گلرنگ در استان زنجان بسیار مطلوب بوده و کشت آن از سوی کشاورزان مورد استقبال قرار گرفته است.
مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی استان زنجان، از رشد ۹۰ درصدی تولید کلزا در استان خبرداد و گفت: بر اساس برآورد اولیه، طی سال زراعی جاری در استان یکهزار و ۵۰۰ تن از این محصول برداشت می شود.
عامری خاطرنشان کرد: طی سال زراعی ۹۶ – ۹۵ در استان زنجان ۷۹۳ تن دانه روغنی کلزا تولید و به کارخانه های روغن کشی ارسال شده بود.

** خرید تضمینی دانه های روغنی در زنجان آغاز شده است
مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۱۴ استان زنجان گفت: از هفته نخست خرداد تاکنون ۱۳۹ تن دانه روغنی کلزا در روستای دستجرده شهرستان طارم خریداری شده است.
محمد ایزدی خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب طارم خرید تضمینی کلزا در این شهرستان آغاز شده است.
وی ادامه داد: امسال هشت مرکز خرید تضمینی کلزا و گلرنگ در استان زنجان فعال شده است.
مدیر عامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه ۱۴ استان زنجان گفت: خرید دانه های روغنی از کشاورزان این استان از سال گذشته به منظور خودکفایی کشاورزان و حمایت از این قشر زحمتکش آغاز شده است.
به گفته وی، دانه های روغنی خریداری شده از کشاورزان استان زنجان بلافاصله به کارخانه های روغن کشی ارسال می شود.
ایزدی اظهار کرد: سال گذشته ۷۹۴ تن محصول کلزا و ۲۰ تن گلرنگ از کشاورزان استان زنجان به صورت تضمینی توسط شرکت غله خریداری شد که این میزان کلزا در سال ۹۵ حدود ۳۳۶ تن بود.
وی تاکید کرد: مطالبه کشاورزان به لحاظ فروش تضمینی ۷۹۴ تن کلزا ۲۱ میلیارد و ۲۴۳ میلیون ریال و گلرنگ نیز ۵۰۸ میلیون ریال بود که پرداخت شد.
۷۳۲۵/۸۰۶۸

انتهای پیام /*

منبع خبر :: مطالعه متن کامل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close