اخبار استان زنجانزنجان شناسی

روستاهای توریستی استان زنجان

روستاي ده بهار

روستاي ده بهار در محدوده شهرستان طارم درآببر زنجان واقع شد. اين روستا در دامنه جنوبي كوههاي سر به فلك كشيده تالش با موقعيت بسيار مناسب كوهستاني جلگه اي در ارتفاع ۷۵۰ متري از سطح آبهاي آزاد قرار گرفته است كه مشرف به رودخانه و دره زيباي قزل اوزن، باغات مصفاي زيتون و مزارع كشاورزي منطقه است. روستاي ده بهار با توجه به دارا بودن اقليم مطبوع، معتدل و مرطوب، آثار فرهنگي، تاريخي ( آتشكده پيرچم ) و جاذبه هاي طبيعي، چشمه ها و آبشارهاي زيبا و غار طبيعي، تاريخي خرمنه سر در فاصله نزديك خود از روستاهاي شاخص و هدف گردشگري استان به شمار مي رود. اين روستا داراي بافت مجتمع توده اي است كه شكل سنتي معماري خود را در طول تاريخ حفظ نموده و از نظر شكل و سيماي كالبدي از عوامل طبيعي تبعيت مي نمايد. بطوريكه در روند شكل گيري اين سكونتگاه عوامل فرهنگي، اقتصادي فني موثر بوده كه به دليل نزديكي به منطقه تالش نشين گيلان و انجام مراودات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي متاثر از فرهنگ، زبان، قوم اصيل و با فرهنگ تالش بوده است.

روستاي سهرود

 روستاي سهرورد يكي از آباديهاي بخش مركزي شهرستان خدابنده است. اين روستا در دامنه كوههاي معروف به قيدار داغي در جنوب غرب قيدار و در فاصله ۲۰ كيلومتريآن واقع شده است. اين روستا داراي بافت تاريخي است كه شكل معماري سنتي و بافت مجتمع توده اي شكل مساكن خود را حفظ نموده و از طريق جاده آسفالته از مركز شهرستان، قابل دسترسي است و با توجه به وجود آثار تاريخي سنگ نوشته ( يازلي داش )، امام زاده قاسم و بازار ديزليچ در محدوده روستا مي توان، با برنامه ريزي صحيح و ايجاد زيرساختهاي گردشگري در آن قابليت روستا را در جلب و جذب گردشگران افزايش داد. اين روستا زادگاه دانشمند و فيلسوف نامي جهان اسلام شيخ شهاب الدين سهروردي است كه بررسي و مطالعه فرهنگ غني اين روستا مي تواند در توسعه گردشگري علمي موثر باشد.

روستای گلابر

اين روستا در محدوده شهرستان ايجرود در فاصله ۴۸ كيلومتري زنجان و ۱۲ كيلومتري زرين آباد مركز شهرستان واقع شده است. روستاي گلابر در كنار دو رودخانه مهم از شعبات قزل اوزن و به عنوان يك آبادي كوهستاني – كوهپايه اي مشرف به يك دشت كوچك ولي زيبا قرار دارد. اين روستا با توجه به دارا بودن موقعيت نسبتاً خوب و اقليم مطبوع معتدل در تابستان و بهار و منابع آبهاي سطحي و زيرزميني مي تواند، زمينه ساز انواع گردشگري آگروتوريسم، اكوتوريسم و غيره باشد. اراضي رودخانه هاي سجاس و جوقين چاي به علت داشتن آبرفتي همواره بهترين اراضي كشاورزي اين آبادي محسوب مي شوند. اين روستا داراي بافت است كه شكل سنتي معماري خود را در طول تاريخ حفظ نموده است در اين آبادي آثاري از قلعه به نام آق قالا در بالاي كوه مشرف به روستا ديده مي شود و در دامنه غربي اين كوه بناي تاريخي مسجد جامع گلابر واقع شده است. كه در كنار ديگر جاذبه هاي منحصر به فرد طبيعي و تاريخي و ايجاد منطقه نمونه گردشگري حاشيه سدگلابر و اجراي تفرجگاههاي توريستي در آن نقش گردشگري روستا را دو چندان مي نمايد، اين روستا از طريق جاده خاكي تا جوقين و جاده آسفالته تا زرين آباد با شهر زنجان ارتباط پيدا مي كند. داراي برق، آب لوله كشي سالم و بهداشتي و بهسازي شده و منازل آن داراي شبكه تلفن بوده و يك مركز مخابرات و مركز بهداشت در روستا وجود دارد.

روستاي خويين

 

روستاي خويين آباديهاي بخش مركزي شهرستان ايجرود است كه در كيلومتر ۶

۰ جاده زنجان – بيجار قرار دارد كه مي توان پس از طي جاده خاكي حدود ۳ومتر بهروستاي تاريخي خويين رسيد روستاي بافت سنتي است و شكل معماري سنتي و بافت مجتمع و … شكل اماكن خود را حفظ نموده اين روستاي سر سبز در كنار چشمه آبي كه از ارتفاعات شمالس روستا جاري است واقع گرديده كه در ضلع جنوبي بر بالاي بلندي، ارتفاعات مشرف به روستا بناي تاريخي مسيل خويين قرار گرفته است كه با موقعيتي كاملاً مسلط بر روستا و اراضي همجوار قبرستان قديمي و متروكه آن را نيز در بر گرفته است مي تواند نقشي موثر در ساماندهي و توسعه امور گردشگري روستا داشته باشد. آب و هواي اين منطقه داراي تابستانهاي معتدل و مطبوع است. روستا داراي امكانات زيربنايي – آب – برق – تلفن و راه دسترسي مناسب است. با توجه به وجود بناي تاريخي در مسيل و تپه خوئين مي توان با برنامه ريزي صحيح و ايجاد زيرساختهاي گردشگري در آن، قابليت روستا را در جلب و جذب گردشگران افزايش دارد.

روستاي دره سجين


روستاي درسجين در دهستان درسجين از بخش مركزي شهرستان ابهر واقع شده است و ۱۵ كيلومتر با مركز شهرستان ابهر فاصله دارد بافت تاريخي و كهن روستا كه در امتداد رودخانه گسترش طولي دارد يكي از ديدني ترين و زيباترين بافتهاي روستايي سرزمين ايران است و داراي فرهنگ، آداب و رسوم و سنن بسيار غني است. بافت متراكم روستا به تكوين و توسعه آن از روند طبيعي پيروي نموده، با توجه به توزيع فضايي عناصر به نحوي خاص، وجود عرصه هاي عمومي و خصوصي با شبكه معابر پر پيچ و خم، شرايط ويژه و منحصر به فردي به روستا بخشيده است كه مي توان در راستاي توسعه و ايجاد موزه ساكن در فضاي باز اقدام نمود. با عنايت به وجود چشم اندازهاي زيبا، باغات انگور، معماري سنتي ساكن روستا، و درهم تنيده شدن كوه رودخانه و مراتع در يك مكان جغرافيايي با وسعت كمتر از چند كيلومتر براي هر بيننده فرصت تاثير پذيري را فراهم مي آورد. بنابراين مي توان با ايجاد زيرساختهاي گردشگري مناسب نسبت به جذب و جلب گردشگران اقدامات عملي صورت دارد.

روستاي قروه

روستاي قروه، بعنوان يكي از روستاهاي دهستان حومه از بخش مركزي شهرستان ابهر است كه در فاصله ۱۶ كيلومتري شرق ابهر و ۳۰ كيلومتري سه راهي زنجان- همدان، تاكستان و در مسير راه اصلي تهران تبريز واقع شده، روستاي قروه در كنار ابهر رود در فاصله بين كوههاي شمالي – جنوبي اين منطقه در دشتي وسيع قرار گرفته است كه ابهر رود از وسط آن عبور كرده و اراضي اطراف روستا را مشروب مي نمايد. بافت تاريخي در جانب شمالي روستا واقع گرديده است.و محله قلعه، بعنوان هسته اصلي آن با شرايط طبيعي و پيشينه تاريخي از ساير بخشهاي روستا متمايز است. بطوريكه ويژگي معماري بناها ، حكايت از يكپارچگي روستا در دوران تاريخي دارد. به نظر مي رسد از ميان تحولات تاريخي منطقه بيشترين تغييرات مربوط به حكومت ايلخاني و صفويه است. اين روستا با دارا بودن جاذبه هاي مهم تاريخي،از جمله مسجد جامع قروه، امام زاده عبدالخير،بافت قديم ، معماري صخره اي و همچنين آبشار و مناظر زيباي طبيعي اطراف، چشم انداز زيباي باغات و مزارع كشاورزي، جذابيت خاصي دارد بطوريكه با اجراي سايتهاي تفريحي و تفرجگاههاي گردشگري با توجه به قرارگيري در كنار جاده ترانزيتي تهران- تبريز مي توان در آينده اي نزديك آن را به يكي از قطبهای گردشگری تبديل كرد.

روستاي وير


روستاي تاريخي وير به عنوان يكي از روستاهاي دهستان سنبل آباد از بخش سلطانيه است كه در نزديكي يكي از قديمي ترين مجموعه غارهاي استاني بنام غار داش كسن كه در فاصله ۱۰ كيلومتري جنوب شرق آن و در ارتفاعات سلطانيه واقع شده است قرار دارد. و نيايشگاه آيين مهر پرستي در عهد ساسانيان بوده است. اين روستا در يك منطقه كوهپايه اي واقع شده و داراي آب و هواي مطبوع و مطلوب در فصل تابستان و اواخر بهار بوده كه طبيعتي زيبا و منحصر به فرد، چشم انداز جغرافياي خاصي به آن بخشيده است و با توجه به فاصله اندك آن با غارهاي معروف داش كسن ، وجهه قابل توجهي به خود اختصاص داده است.

روستای شیلاندر – ماسوله زنجان

روستای شیلاندر (چیلاندر) در ۶۴ کیلومتری شهر زنجان واقع است . جاده منتهی به این روستا جاده زنجا روستای شیلاندر (چیلاندر) در ۶۴ کیلومتری شهر زنجان واقع است . جاده منتهی به این روستا جاده زنجان – تهم است. معماری این روستا شبیه ماسوله است که به شکل حیرت آوری در بافت کوهستانی قرار گرفته است. وجود آبشارهای فراوان، به زیبایی این روستا افزوده است و طبیعت بکر و شاداب منطقه نیز چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند . تنها فرقی این روستا با ماسوله دارد این است که در این روستا پرنده هم پر نمی زند ولی به ماسوله هر وقت که بروی پر است از مسافر. اهالی روستا چند سالی هست که روستا را تخلیه کرده اند و تقریبا این روستای زیبا با معماری پلکانی در آخرین روز های عمرش به سر میبرد . روستای شیلاندر یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری استان زنجان می باشد، که به ماسوله زنجان معروف است. این روستای دیدنی بعداز طی مسافتی و گذر از سدتهم و روستاهای تهم و علی آباد در یک منطقه دیدنی بین دو رشته کوه قرار گرفته است و رودخانه ای در پایین دست آن سرازیر می باشد که به شکوفایی این روستا افزوده است.

روستاي سهرين


روستاي سهرين در يك دشت وسيع، با بافت مساكن مجتمع بينابيني در شمال غرب شهرستان زنجان واقع شده است. اين روستا در نزديكي فرودگاه قرار دارد كه فاصله آن با مركز شهرستان ( زنجان ) كيلومتر است و با جاده آسفالته قابل دسترسي است روستا سهرين منظري بديع را در تركيب باغات و اراضي زراعي نمايان مي سازد كه منطقه حفاظت شده سهرين با وسعت ۳۵۰۰۰ هكتار در نزديكي روستاي سهرين واقع شده است كه زيستگاه بسيار مناسبي براي آهوان منطقه با نام محلي جيران بشمار مي رود. در صورت برنامه ريزي براي ساماندهي و ايجاد زيرساختهاي گردشگري مي توان گام هاي موثري در زمينه جذب گردشگران به منطقه برداشت

برچسب ها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Close